Britániu čaká veľká vakcínová operácia. Minister zdravotníctva sa nechá očkovať v priamom prenose

Zničené auto Terezy Bizíkovej
Zdroj: TASR/AP

Týmto spôsobom chce presvedčiť odporcov, aby sa nechali očkovať, pretože je to dôležité.

Veľká Británia je prvou krajinou na svete, ktorá schválila vakcínu proti koronavírusu od spoločností Pfizer a BioNTech. Už o niekoľko dní začnú podávať prvé očkovacie látky, a preto sa v krajine chystá veľká akcia. Minister zdravotníctva Matt Hancock v rozhovore pre stanicu ITV uviedol, že sa nechá očkovať v priamom prenose. Urobí tak najmä preto, aby presvedčil odporcov vakcinácie.

Hancock v relácii Good Morning Britain uviedol, že na začiatku budúceho týždňa sa začne s očkovaním vybraných skupín. Moderátor mu navrhol, aby sa nechal očkovať v priamom prenose a on hneď súhlasil. „Poďme to urobiť spoločne. To by bolo pôsobivé, vyslalo by to správny odkaz," uviedol moderátor.

Hancock ešte dodal, že to musia najskôr schváliť príslušné orgány, pretože sú tu priority podľa klinických potrieb a zdraví muži stredného veku nie sú najdôležitejší.

Prvé na rade sú domovy dôchodcov

Ako prví sa budú očkovať dôchodcovia z domovov pre seniorov a tiež personál, ktorý sa o nich stará. Nasledovať budú všetci ľudia nad 80 rokov, zdravotníci, sociálni pracovníci a ľudia v prvej línii.

V tretej vlne budú očkovať ľudí nad 75 rokov, potom osoby nad 70 rokov a obyvateľov nad 65 rokov. Nasledovať budú ľudia medzi 16 a 64 rokov so zdravotnými problémami, ktorým hrozí horší priebeh ochorenia COVID-19 až úmrtie.

Medzi poslednými budú ľudia nad 60, 55 a 50 rokov. Minister uviedol, že väčšina z 800-tisíc najohrozenejších obyvateľov bude zaočkovaná do konca roka. Zdôraznil, že očkovanie je kľúčové v boji s pandémiou.

LONDÝN/jh

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.