Odberové miesta zažili nápor pendlerov. Kto sa v piatok išiel otestovať, vymrzol na kosť

sikana-slider.jpg
Zdroj: TV Markíza

Pendlerom by mali po novom uznať aj test zo zahraničia.

Kto sa v piatok išiel otestovať vymrzol na kosť. Slováci hlásili nápor na mnohých odberových miestach. Tie však kvôli novej povinnosti pre pendlerov buď nestíhali kapacitne alebo nemali dostatok testov.

Pendleri, ktorí sa chcú v pondelok dostať späť na Slovensko a vyhnúť sa plateným PCR testom, nemali inú možnosť, ako sa dať otestovať na poslednú chvíľu na štátom určených odberových miestach.

Viac sa dozviete z reportáže Branislava Tomagu.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Pendlerom na hraniciach budú uznávať aj test zo zahraničia

Pendlerom, ktorí sa budú musieť na hraniciach od pondelka (7. 12.) preukázať negatívnym antigénovým alebo PCR testom, nie starším ako 14 dní, budú uznávať aj test vykonaný v zahraničí. V piatok to po rokovaní pandemickej komisie povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas. Vyhlášku bude v pondelok Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR aktualizovať.

Vykonaný test však musí byť certifikovaný na území Európskej únie (EÚ). Deti podľa jeho slov zatiaľ testy nepotrebujú. Mikas povedal, že po vydaní najnovšej vyhlášky dostal ÚVZ SR množstvo podnetov na podmienky týkajúce sa preukázania antigénovým testom vykonaným len v SR.

Tieto podmienky boli podľa jeho slov stanovené, pretože takýchto testov je množstvo, majú rôznu kvalitu a rôznych výrobcov a rovnako vznikalo množstvo otázok, aké potvrdenia pri kontrolách rešpektovať. Mikas zdôraznil, že argumenty verejnosti pri rozhodovaní počúvajú. „Po zvážení všetkých možností sa preto rozhodli pristúpiť k úprave vyhlášky," dodal.

Povinnosť preukazovať sa testom bude podľa rezortu zdravotníctva platiť pre osoby pravidelne prekračujúce hranice SR, teda pre slovenských aj zahraničných pendlerov, občanov SR žijúcich v pohraničí susedných štátov, žiakov a študentov, aj pre osoby starajúce sa o svojich blízkych, osoby, ktoré obhospodarujú pôdu do desiatich kilometrov od hraníc, pre umelcov a ďalších pracovníkov v sektore kultúry, ktorí majú výnimku z domácej izolácie a následného testovania.

BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti