Pilotné testovanie škôl sa začína, cez víkend sa zapojí niekoľko z nich

Presný zoznam škôl rezort školstva nemá.

Niektoré školy na Slovensku sa cez víkend zapoja do testovania žiakov, ich zákonných zástupcov a zamestnancov školy. Ide o pilotný projekt, výsledkom ktorého má byť otvorenie školských brán.

Rezort školstva v piatok (4. 12.) podvečer nemal k dispozícii zoznam škôl, ktoré sa plánujú cez víkend zapojiť do testovania. "Tento víkend organizuje pilotné testovania Úrad vlády SR," poznamenal pre TASR odbor komunikácie rezortu školstva. Ako dodal, postupne sa zverejní uznesenie vlády SR, vyhláška hlavného hygienika SR a v nadväznosti na to vydá ministerstvo školstva rozhodnutia ministra školstva a manuály pre školy.

V pondelok a v ďalších dňoch budúceho týždňa otvoria svoje brány niektoré školy na Slovensku. Po piatkovom mimoriadnom rokovaní vlády to oznámil minister školstva Branislav Gröhling (SaS) s tým, že pôjde o pilotný projekt. Otvoreniu bude predchádzať testovanie žiakov, ich rodičov i zamestnancov škôl. Gröhling spresnil, že v decembri budú nastavovať a dolaďovať podmienky, aby už boli v januári pripravené.

Stará Ľubovňa

Dobrovoľné testovanie žiakov základných škôl a ich zákonných zástupcov sa uskutoční v sobotu a v nedeľu 6. decembra v antigénovom testovacom mieste pri Ľubovnianskej nemocnici, a to v predĺženom odberovom čase od 7.00 do 19.00 h s obedňajšou prestávkou od 11.30 do 13.00 h. Tomko informuje, že odporúčaný čas testovania v sobotu je od 7.00 do 11.15 h pre Základnú školu Komenského a popoludní od 13.00 h pre žiakov a ich rodičov zo Základnej školy Levočská a Základnej školy Za vodou.

V nedeľu dopoludnia je odporúčané dať sa testovať rodičom a žiakom týchto opäť dvoch škôl a popoludní tým zo Základnej školy Komenského.

"V pondelok 7. decembra bude vykonaná analýza výsledkov testovania a plánované obnovenie školského vyučovania je utorok 8. decembra," uviedol primátor mesta Ľuboš Tomko.

Trnava

Do testovania sa plánuje zapojiť aj Trnavská Anglicko/slovenská bilingválna škola BESST. Škola počíta s tým, že následne bude môcť od pondelka 7. decembra otvoriť aj prezenčné vyučovanie pre žiakov 2. stupňa základných škôl a študentov gymnáziá. Pre TASR to potvrdil manažér školy Juraj Tichý s tým, že testovanie sa bude konať v sobotu od 9. do 12. hodiny.

Záhorská Bystrica

Do testovania žiakov, ich zákonných zástupcov a zamestnancov školy sa zapojí počas nedele 6. decembra a v pondelok 7. decembra aj základná škola v bratislavskej mestskej časti Záhorská Bystrica. Informuje o tom na sociálnej sieti starosta tejto mestskej časti Jozef Krúpa.

Krúpa tvrdí, že do projektu sa Základná škola s materskou školou Hargašova zo Záhorskej Bystrice zapojila ako jediná z tých bratislavských. "Operatívne sme pripravili testovacie antigénové pracovisko v spoločenskom dome. Deti 5. až 9. ročníka, jeden zákonný zástupca a učitelia sa môžu dať otestovať v nedeľu 6. decembra od 7.30 do 17.00 h a v pondelok 7. decembra od 12.30 do 16.30 h," poznamenal Krúpa.

"Robíme maximum pre to, aby deti začali normálny spôsob vyučovania. Mohol by začať už od utorka 8. decembra," tvrdí starosta. Riaditeľka tejto základnej školy Zuzana Kaliariková uviedla, že na 2. stupni študuje 268 žiakov. Keď sa k nim priráta jeden zákonný zástupca žiaka a zamestnanci školy, tak by sa malo prísť otestovať okolo 600 ľudí. Pripomenula, že testovanie je dobrovoľné.

"Na základe ankety prejavilo záujem o testovanie viac ako dve tretiny rodičov," uviedla riaditeľka s tým, že verí, že aj rodičom záleží na tom, aby sa žiaci vrátili naspäť do škôl pred Vianocami. Ako dodala, ak sa nepríde dať otestovať dostatok ľudí, bude sa vo vyučovaní pokračovať v dištančnej forme.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti