Ako dlho trvá imunita po očkovaní na koronavírus? Odpoveď dala nová štúdia

Štúdia tiež ukazuje ďalšiu dôležitú vec.

Zdravotní experti prvýkrát overili minimálnu dĺžku trvania imunity po očkovaní proti novému koronavírusu.

Vedci z amerického Národného inštitútu pre alergie a infekčné ochorenia (NIAID) zistili, že imunita po vakcíne spoločnosti Moderna vydrží najmenej tri mesiace, veľmi pravdepodobne však omnoho dlhšie. Je to teda zhruba rovnako ako prekonanie ochorenia.

Vo výskume, ktorý publikovali v časopise New England Journal of Medicine, objavili, že „protilátky počas času zľahka klesali, u všetkých účastníkov štúdie však zostali vysoké aj tri mesiace po očkovaní."

Vedci skúmali 34 dospelých ľudí rôzneho veku, ktorí dostali očkovanie počas prvej fázy klinickej štúdie. Vakcína mRNA-1273 sa podáva v dvoch dávkach v rozmedzí 28 dní. Vedci sledovali protilátky tri mesiace od druhej dávky.

Štúdia tiež ukazuje ďalšiu dôležitú vec. Očkovacia látka aktivovala druh imunitných buniek, ktorý by mal pomôcť s vytváraním dlhodobej imunity, takzvanej imunitnej pamäti.

Doteraz sa o dĺžke trvania imunitnej odpovede len špekulovalo. Testy vakcín proti covidu sa zatiaľ sústredili len na ich bezpečnosť a účinnosť.

Zatiaľ sa žiadne vážne alebo nečakané vedľajšie účinky nenašli ani u očkovaní od Moderny, ani u jej konkurentov ako sú Pfizer či Astra Zeneca.

Stále však existuje množstvo otázok, tou kľúčovou je, či vakcíny bránia vzniku ochorenia alebo nákazlivosti, teda či môže očkovaný človek niekoho nakaziť bez toho, aby mal príznaky ochorenia.

Podľa imunologičky Larisy Labzinovej je možné, že ľudia, ktorí prešli testovaním očkovacej látky, COVID-19 dostali, ale neobjavili sa u nich žiadne jeho symptómy.

To štúdie zatiaľ nezisťovali. Dôležité totiž v prvom rade bolo to, či vakcíny bránia ťažkému priebehu ochorenia.

Ako dodala, tento zložitý výskum sa bude realizovať až neskôr. Pri ňom sa však ukáže, či očkovanie bráni vírusu vstúpiť do tela alebo sa množiť hneď pri jeho „vstupných bránach". 

BRATISLAVA/rd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.