Čína prichádza s novým vysvetlením. Koronavírus podľa nich pochádza z tejto krajiny

V nedeľňajšom článku vládou kontrolovaných novín sa uvádza, že na to, že vírus bol do krajiny dovezený, má Čína hneď niekoľko dôkazov.

Najskôr boli na vine Spojené štáty americké a nedávno Česko, dnes už však majú iný scenár. Čína prichádza s novou teóriou skutočného pôvodu koronavírusu, ktorý už rok ovplyvňuje životy ľudí po celom svete. Podľa najnovšej správy z Pekingu sa totiž mohol vírus do Wu-chanu dostať prostredníctvom mrazených potravín dovezených z viacerých krajín vrátane Austrálie, píše Daily Mail.

V nedeľňajšom článku vládou kontrolovaných novín Global Times sa uvádza, že na to, že vírus bol do krajiny dovezený, má Čína hneď niekoľko dôkazov. Prvým z nich má byť informácia, že odborníci sledujúci ohnisko nákazy v meste Čching-tao našli živé vzorky koronavírusu na balíkoch dovezenej mrazenej tresky.

Vedci zo západných krajín pritom tvrdia, že teória je iba špekuláciou a domnievajú sa, že je oveľa pravdepodobnejšie, že choroba prešla z netopierov na iný živočíšny druh a potom na človeka vo Wu-chane. Prvé prípady koronavírusu boli totiž hlásené v čínskom meste v decembri minulého roka a až následne sa ochorenie rýchlo rozšírilo do celého sveta.

Pri pokuse spochybniť myšlienku, že vírus pochádza z Wu-chanu, denník The Global Times uviedol, že mrazené výrobky sa do mesta dovážajú z niekoľkých krajín vrátane Brazílie, Nemecka, Austrálie, Čile a Ekvádoru. Čínske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb v októbri uviedlo, že laboratórne testy potvrdili, že koronavírus je schopný prežiť na obaloch mrazených potravín aj niekoľko dní.


Svetová zdravotnícka organizácia potvrdila, že vírus skutočne dokáže prežiť aj v chladných podmienkach, no zároveň podotkla, že ide o veľmi zriedkavé a izolované prípady.

V článku sú uvedené aj colné údaje, ktoré naznačujú, že v provincii Chu-pej, v ktorej sa nachádza aj Wu-chan, došlo v roku 2019 k nárastu dovozu mrazených výrobkov o 174 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Čína preto v reakcií zintenzívnila kontroly mrazených potravín z dovozu a označila ich za potenciálne rizikové, aj keď WHO naďalej tvrdí, že ani potraviny ani obaly nie sú primárnou prenosovou cestou.

„Aj keď Čína bola prvá, ktorá hlásila prípady ochorenia, nemusí to nevyhnutne znamenať, že vírus pochádza z Číny. Sledovanie pôvodu je trvalý proces, ktorý môže zahŕňať viac krajín a regiónov,“ uviedol Zhao Lijian, hovorca čínskeho ministerstva zahraničia na tlačovom brífingu ešte minulý mesiac.

Ešte v marci tohto roka pritom Čína upodozrievala zo sabotáže americkú armádu, ktorá podľa nich priniesla vírus do Wu-chanu. Neskôr Global Times a ďalšie čínske médiá citovali dokument zverejnený talianskym Národným onkologickým ústavom, podľa ktorého sa protilátky našli vo vzorkách odobratých u pacientov s rakovinou už v októbri minulého roka. Ďalší dokument zverejnený začiatkom tohto roka tvrdí, že vo vzorkách odobratých v marci 2019 našili stopy SARS-Cov-2 v kanalizačnom systéme v Barcelone.


Všetky čínske teórie sa však stretli so všeobecnou kritikou. Odborníci tvrdia, že kým čínska vláda nepodporí svoje tvrdenia dôkazmi, ide iba o špekulácie. „Silným dôkazom je fakt, že zďaleka najbližší známy vírus koluje práve u netopierov v Číne. Ak aj posuniete časovú os, stále to môže znamenať, že vírus pochádza z Ázie a najpravdepodobnejšie z Číny, odkiaľ sa potom rozšíril do ďalších častí sveta,“ uviedol pre agentúru Reuters Francois Balloux, genetik z University College London.

Správa je podľa odborníkov o to nedôveryhodnejšia, že prichádza v čase stupňujúceho sa politického a ekonomického napätia medzi Austráliou a Čínou. To začalo eskalovať po tom, čo Peking uvalil 212-percentné clo na austrálske víno, stopol dovoz austrálskeho uhlia a morských plodov a zdieľal upravené propagandistické obrázky odkazujúce na obvinenia z vojnových zločinov austrálskych jednotiek v Afganistane.

Čínska vláda navyše obvinila Austráliu z toho, že je blízkym spojencom USA a „pešiakom regionálnej stratégie USA v posledných rokoch“. Čínske veľvyslanectvo v Canberre zverejnilo dokumentáciu, podľa ktorej sa Austrália stavia na stranu USA a zasahuje do jej záležitostí na Taiwane a Hongkongu. Čínu nahnevalo aj rozhodnutie austrálskej vlády zakázať čínskej telekomunikačnej spoločnosti Huawei sieť 5G v krajine a blokovať investičné ponuky zo strany čínskych spoločností.

ČÍNA/tvnoviny.sk, lm

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Čína

Dôležité udalosti