WHO nesúhlasí s povinným očkovaním proti COVID-19

Tereza Bizíková
Zdroj: AP Photo/Ted S. Warren

Je to vraj nesprávna cesta k imunizácii obyvateľstva proti tomuto ochoreniu.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok (7. 12.) uviedla, že šírenie osvety o výhodách vakcinácie proti ochoreniu COVID-19 by bolo "omnoho vhodnejšie" než zavádzanie povinného očkovania, uviedla AFP.

WHO zároveň dodala, že spôsob, akým prebehnú očkovacie kampane proti pandémii koronavírusu, bude závisieť od jednotlivých krajín. Organizácia však zdôraznila, že povinné očkovanie je podľa nej nesprávnou cestou k imunizácii obyvateľstva proti tomuto ochoreniu.

„Nemyslím si, že by sme sa mali vydať cestou povinného očkovania, najmä pokiaľ ide o túto vakcínu," uviedla šéfka imunizačného úradu WHO Kate O'Brienová.

Ďalej uviedla, že môžu existovať profesie, pri ktorých je očkovanie potrebné a vysoko odporúčané vzhľadom na zaistenie bezpečnosti personálu a pacientov, ako napríklad v prípade respiračných terapeutov a personálu na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

Odborníci WHO však priznali, že presvedčiť verejnosť o očkovaní nebude ľahká úloha.
Riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie Michael Ryan uviedol, že ľudia si musia položiť otázku, čo sú ochotní spraviť pre ochranu samých seba a tých naokolo.

„Správa o (príchode) vakcíny je dobrou správou. Je to potenciálne víťazstvo ľudského úsilia nad mikrobiálnym nepriateľom. Musíme ľudí presvedčiť a prehovoriť," dodal s tým, že povinnému očkovaniu obyvateľstva by sa „najradšej vyhol" a ľudia by sa podľa neho o očkovaní "mali rozhodnúť sami".

Celosvetovo sa koronavírusom nakazilo viac ako 67 mil. ľudí. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo viac ako 1,54 mil. ľudí, pričom viac ako 46 mil. sa z ochorenia vyliečilo.

ŽENEVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti