Situácia na Slovensku sa zhoršuje, toľko veľa pacientov v nemocniciach sme ešte nemali

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Bežná populácia sa k vakcínam dostane až koncom marca alebo v apríli.

Situácia v nemocniciach sa zhoršuje. „Dnes sme prekonali hranicu dvetisíc hospitalizovaných s covidom-19 alebo s podozrením na neho," uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí v diskusnej relácii Rádia Expres. „Takto veľa pacientov v nemocniciach sme tu ešte nemali," uviedol Krajčí.

Podľa neho je to prirodzený nástup po demonštráciách, ktoré tu boli, ale aj po tom, že sa začali uvoľňovať opatrenia. „Čísla máme porovnateľne lepšie ako iné susedné krajiny, ale situácia v nemocniciach sa nám momentálne začína zhoršovať. Presúvajú sa pacienti, pomáhajú si nemocnice," dodal minister.

Minister Krajčí pritvrdzuje: Ak prejde upravený semafor, niektoré okresy pôjdu okamžite do lockdownu

Krajčí uviedol, že zaplnených je 50 percent lôžok. Ale k nim treba personál, v karanténe je teraz 2200 zdravotníckych úväzkov.

„Najhoršie je, že ľudia nedodržiavajú opatrenia, už sú z toho unavení a hovoriť o znížení mobility a obmedzení sociálnych kontaktov treba, ale uvedomujeme si, že je tu veľká skupina populácie, ktorá na covid nechce veriť a akékoľvek obmedzenia berú ako zásah do svojej osobnej slobody," ozrejmil Krajčí.

Vzbura reštaurácií sa začala, hygienici sa vyhrážajú majiteľom exemplárnymi sankciami

Kým pred celoplošným testovaním bol Covid-19 najmä v niektorých regiónoch, teraz je podľa ministra viac celoplošný.

„Podarilo sa nám sever vyčistiť, ale situácia inde ide svojím spádom," povedal.

Bežná populácia sa k vakcínam dostane až v marci alebo v apríli

Registrácia vakcíny, ktorá by sa mala dostať na Slovensko sa posunula. To znamená, že očkovať sa začne v januári a nie v decembri. Bežná populácia by sa k nej mohla dostať koncom marca alebo až v apríli.

Minister povedal, že sa určite zaočkovať dá, ak ochorenie už sám neprekonal. Vysvetlil, že dlhší čas pracoval z domu a mal ťažkú virózu. Chce sa nechať dať otestovať na protilátky.

Košická nemocnica bije na poplach. Majú vôbec najvyšší počet pacientov s COVID-19

Dramaticky sa v súvislosti s novým koronavírusom začína vyvíjať situácia v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach.

Za uplynulý víkend tam prijali spolu takmer 20 nových pacientov, pritom pred viac ako tromi týždňami sa situácia zlepšovala. Vtedy sa tam liečilo okolo 70 pacientov, dnes je ich už 100, čo je vôbec najviac.

„Kopíruje to situáciu so zákazom vychádzania a následným zvýšením mobility. S odstupom niekoľkých dní po uvoľnení obmedzení nám totiž začali pribúdať aj noví pacienti. Preto je možné predpokladať, že so zvýšeným pohybom ľudí pred Vianocami nám stúpne aj počet pozitívnych pacientov," konštatoval Peter Kizek, výkonný riaditeľ pre vedu, výskum a vzdelávanie.

Nákaza sa doposiaľ objavila na asi 70 percentách oddelení a kliník UNLP Košice. Z celkového počtu okolo 3500 zamestnancov je infikovaných 127 zdravotníkov.

Práve v Košiciach chcú od utorka (8.12.) otvoriť približne 50 gastro prevádzok, takisto aj interiéry. Majitelia reštaurácií, barov a kaviarní tvrdia, že situácia je pre nich neúnosná.

KOŠICE/rd, kacs

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti