Vakcinácia prináša aj nepríjemné obmedzenia. Zaočkovaní Rusi musia vydržať 42 dní bez alkoholu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Reuters

Rusko má pritom stále povesť alkoholovej veľmoci.

Rusko ako prvá krajina na svete spustilo v sobotu svoj vakcinačný program. V Moskve začali s očkovaním rizikových skupín osôb proti ochoreniu COVID-19. Zdravotnícke úrady uviedli, že v Moskve otvorili 70 očkovacích miest. Ako prvých zaočkujú zdravotníckych, sociálnych a pedagogických pracovníkov. Ľudia si môžu od piatka dohodnúť konkrétne termíny očkovania prostredníctvom internetu. Už sa ich prihlásilo viac než 50-tisíc.

Prezident Vladimir Putin oznámil, že počas niekoľkých dní vyrobia dva milióny dávok vakcíny. Šéf Ruského investičného fondu (RDIF) Kirill Dmitiriev v piatok vyhlásil, že do konca roka by chceli zaočkovať 2 milióny ľudí.

Ruská vicepremiérka Taťána Golikova podľa agentúry Reuters vyhlásila, že všetci zaočkovaní by sa mali 42 dní od prvej dávky vyhýbať alkoholu. Konzumácia alkoholu by totiž mohla mať negatívny vplyv na vytvorenie imunity.

Rusko má pritom stále povesť alkoholovej veľmoci. A to aj napriek tomu, že podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie sa od roku 2003 spotreba liehovín v krajine znížila o 43 %. Nárast spotreby, podobne ako vo väčšine krajín sveta, zaznamenali v Rusku od začiatku pandémie.


Rusko v auguste ako jedna z prvých krajín oznámilo, že vyvinulo vakcínu proti ochoreniu COVID-19, ktorá dostala názov Sputnik V. Táto vakcína bola zaregistrovaná v auguste ešte pred ukončením klinických skúšok, pripomína AFP.

Tím, ktorý vakcínu Sputnik V vyvinul, minulý mesiac oznámil, že jej účinnosť dosiahla 95 percent a vakcína bude lacnejšia a menej náročná na uskladnenie ako niektoré iné alternatívy.

Členovia vedeckej obce sú podľa Reuters k výsledkom testovania vakcíny skeptickí. Poukazujú na to, že tretia fáza nebola dokončená v plnom rozsahu a že schválenie očkovacej látky bolo unáhlené. Vakcinácia bude prebiehať v dvoch fázach, druhú dávku ľudia dostanú po 21 dňoch.

 
MOSKVA/kc, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti