Cestovať na sviatky nezakázali. Tri týždne budú zavreté obchody, podniky musia testovať a školáci byť doma

Nové opatrenia v súvislosti s epidémiou sú známe, platiť začnú postupne.

Je rozhodnuté. Premiér Igor Matovič, hlavný hygienik Ján Mikas a niekoľko ministrov informovali o sprísnených opatreniach počas najbližších týždňov.

Ako priblížil minister zdravotníctva Marek Krajčí, od 11. decembra, teda od tohto piatka, sa zatvoria terasy reštaurácií. Naďalej bude možné vziať si jedlo so sebou.

Hlavný hygienik v súvislosti s reštrikčným opatrením, ktoré sa týka gastroprevádzok, uviedol, že k opatreniu pristupujú, pretože ide o veľké epidemiologické riziko. „Tie opatrenia, ktoré sme prijali doteraz, neboli dodržiavané," upozornil. Zdôraznil, že takto na to doplatia aj tí, ktorí opatrenia dodržiavali.

Školské prázdniny sa začnú od pondelka 21. decembra, v rovnaký deň budú musieť zatvoriť všetky obchody. Počas tohto lockdownu budú otvorené iba tie, ktoré sú nevyhnutné pre zabezpečenie základných potrieb. Takýto stav bude platiť po dobu minimálne troch týždňov v každom okrese.

Podľa premiéra Matoviča sa budú opatrenia uvoľňovať až vtedy, keď sa situácia dostane pod kontrolu, a to aj v nemocniciach. No otvárať sa bude iba po okresoch, podľa stavu v danom regióne a nie celoplošne. Avizoval, že ministerstvo zdravotníctva a ÚVZ predstavia tzv. COVID-automat, podľa ktorého sa bude otváranie riadiť.

Ako upozornil Krajčí, v nemocniciach stále pribúdajú pacienti s COVID-19. Obsadených je už viac ako polovica reprofilizovaných lôžok. Zároveň je pre koronavírus doma viac ako 2200 zdravotníkov.


Krízový štáv tiež rozhodol, že od pondelka 14. decembra sa sprísnia podmienky prevádzky hotelov, vlekov a lanoviek. Vyžadovať sa bude negatívny PCR alebo antigénový test na koronavírus nie starší ako 72 hodín. Lyžiarske strediská aj ďalšie prevádzky zostávajú otvorené.

Taktiež bude povolené, aby bola v lanovkovej kabínke len jedna osoba, prípadne členovia jednej domácnosti. Návštevníci hotelov budú musieť mať takisto negatívne testy, nebude umožnené stravovanie v spoločných priestoroch. „Prevádzkovatelia budú musieť vo zvýšenej miere zabezpečiť čistotu, upratovanie a dezinfekciu priestorov," dodal Mikas.


Medzi opatrenia konzílium zaradilo aj pravidelné testovanie zamestnancov v podnikoch nad 500 zamestnancov. To sa má začať vykonávať od pondelka 28. decembra.

Čo sa týka mobility pred vianočnými sviatkami, tá obmedzená nebude. Naďalej tak budeme môcť cestovať medzi okresmi. Premiér aj hlavný hygienik však apelujú na ľudí, aby radšej necestovali.

Ako tiež priblížil Mikas, kostoly zostanú otvorené aj počas lockdownu, platia pre ne rovnaké pravidlá, podľa akých sa riadia dnes. Hygienici budú pred Vianocami s cirkvami rokovať, aby sa dbalo na dodržiavanie opatrení a limitov pri účasti počas omší. Za súčasných podmienok budú naďalej fungovať aj fitnescentrá či kiná.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti