Odporúčanie WHO pred Vianocami: Neobjímajte sa!

Nákaza sa najviac šíri medzi ľuďmi, ktorí spolu trávia veľa času.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala odporúčanie, aby sa ľudia počas vianočných sviatkov neobjímali a obmedzili tak šírenie nákazy koronavírusom. Informovala o tom agentúra AP.

Riaditeľ programu WHO pre núdzové situácie Michael Ryan v pondelok uviedol, že "šokujúci" počet nakazených a úmrtí, a to najmä v Spojených štátoch, znamená, že ľudia by sa tento rok nemali dostávať do blízkeho telesného kontaktu so svojimi milovanými.

Epidemiologička WHO Maria Van Kerkhoveová v tejto súvislosti dodala, že nákaza sa najviac šíri medzi ľuďmi, ktorí spolu trávia veľa času - pri spoločnom stolovaní, vo vnútorných priestoroch, na pracoviskách či v domácnostiach. Poznamenala však, že niekedy je ťažké vypátrať, ako presne sa vírus v danom okruhu ľudí rozšíril.

„Epidémia v USA má vážny priebeh. Je veľmi rozšírená," konštatoval Ryan. Je podľa neho šokujúce byť svedkom toho, že na koronavírus v Spojených štátoch - „v krajine so silným zdravotným systémom a úžasnými technologickými možnosťami" - zomiera každú minútu v súvislosti s ochorením COVID-19 jedna až dve osoby.

V USA evidujú tretinu z celkového počtu nakazených na svete. Na dôsledky koronavírusu zomrelo v USA podľa údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa už viac ako 280 000 ľudí.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.