Slovensko má o stovky prípadov covidu-19 menej. Niektoré zariadenia nahlásili testy dvakrát

Hanka sa po SuperStar vrhla nielen na hudbu, ale aj na cvičenie.
Zdroj: AP Photo/Petr David Josek

Národné centrum nevie spresniť, v ktorom období sa to stalo.

Zdá sa, že počet prípadov nového koronavírusu, ktorých je k utorku 8. decembra na Slovensku oficiálne 119 232, je napokon o niekoľko stoviek menej.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) totiž zistilo, že niektoré zdravotnícke zariadenia nahlásili do štatistiky výsledky antigénových testov dvakrát, teda duplicitných vyšetrení je celkovo 58 614.

„Počet reportovaných pozitívne vykonaných antigénových testov sa znížil o 851," povedala pre SME hovorkyňa NCZI Veronika Beňadiková.

Národné centrum nevie spresniť, v ktorom období nemocnice hlásili testy dvakrát, lebo dáta od zdravotníckych zariadení vraj analyzuje priebežne.

Centrum však vie, ako sa chyba stala. Napríklad, keď nejaká nemocnica v pondelok urobila dvetisíc testov, hneď to nahlásila. Na druhý deň urobila tiež dvetisíc testov, ale zdravotníckym štatistikom nahlásila za ten deň už štyritisíc vyšetrení.

Denníku SME sa podarilo zistiť, že jedným zo zdravotníckych zariadení, ktoré omylom vykazovali duplicitné počty antigénových testov, je Univerzitná nemocnica Bratislava. Je to najväčšie zdravotnícke zariadenie na Slovensku. Nemocnica to však popiera.

Antigénové testy začalo centrum zaznamenávať 20. novembra. Testovali nimi obyvateľov počas troch kôl celoplošného testovania či v mobilných odberových miestach. Ide o menej presné vyšetrenie ako PCR testom.

Doteraz na Slovensku urobili takmer 727-tisíc vyšetrení antigénovými testami. Spolu odhalili vyše 24-tisíc nakazených ochorením COVID-19.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.