Pred vakcínou, ktorá má prísť na Slovensko, varujú alergikov. Môže vyvolať nepriaznivé reakcie

BTDFNJVKTJKO-high_1080p.mp4
Zdroj: TASR/AP

U dvoch zaočkovaných osôb v Británii sa objavili ťažkosti.

Britská Národná zdravotná služba (NHS) vydala v stredu preventívne varovanie pred podaním vakcíny proti novému koronavírusu od spoločností Pfizer a BioNTech ľuďom, ktorí mali v minulosti "výrazné" alergické prejavy.

Stalo sa tak po tom, čo sa v utorok u dvoch zaočkovaných osôb objavili nepriaznivé reakcie, informovali agentúry AP a DPA.

Dvaja zamestnanci NHS, u ktorých sa vyskytli alergické reakcie, boli medzi tisíckami ľudí, ktorí v utorok po spustení masového vakcinačného programu v Británii dostali prvú dávku vakcíny voči koronavírusu SARS-CoV-2. Obaja trpeli v minulosti výraznými ťažkosťami čo sa týka alergických reakcií, a to až do takej miery, že pri sebe musia nosiť adrenalín, píše stanica Sky News.

Po podaní vakcíny sa u nich objavila anafylaktická reakcia. Stephen Powis z NHS uviedol, že zotavovanie oboch pacientov je na dobrej ceste.

Británia je prvou západnou krajinou, ktorá v rámci boja proti pandémii začala s rozsiahlym očkovaním svojej populácie. Minulý týždeň ako prvá krajina schválila vakcínu od spoločností BioNTech a Pfizer a v utorok začala s očkovaním v ošetrovateľských domovoch, nemocniciach, ako aj s vakcináciou zamestnancov NHS.

Britský Úrad pre reguláciu liekov (MHRA), ktorý 2. decembra oznámil, že táto vakcína je bezpečná na všeobecné použitie, pokračuje v monitorovaní ľudí, ktorým bola vakcína podaná.

Vakcína od Pfizeru a BioNTech je bezpečná a účinná, schválil ju úrad pre kontrolu liekov

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti