Slovensko má nové ohniská nákazy koronavírusu. V týchto okresoch sa situácia rapídne zhoršuje

Symboly na plastových obaloch.
Zdroj: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva

Pozrite si, ako sa vyvíja situácia vo vašom okrese.

Až 75 percent. Taký je podiel okresov na Slovensku, v ktorých pandémia nového koronavírusu za posledné týždne naberá na sile.

Dokazujú to tabuľky, ktoré vypracoval a zverejnil projekt Dáta bez pátosu. Tabuľky pracujú so sedemdňovou incidenciou v jednotlivých okresoch prepočítanou na 100-tisíc obyvateľov a zobrazujú vývoj za posledné dva týždne.

SLOVENSKO: DENNÝ REPORT COVID - 7 DECEMBER Včera SA členovia po zasadaní krízového štábu nechali počuť: - že SA zatiaľ...

Uverejnil používateľ Dáta bez pátosu   Utorok 8. decembra 2020

Zdroj: Facebook/Dáta bez pátosu

Kde horí

V prvej tabuľke sú okresy zoradené podľa hodnoty sedemdňovej incidencie k 7. decembru od najvyššej po najnižšiu.

Na vrchu sú teda okresy, kde je momentálne najhoršia situácia na Slovensku. Ide o Horné Považie, konkrétne o okresy Púchov, Trenčín a Považská Bystrica.

Paradoxne, na chvoste tabuľky sú okresy, ktoré ešte v októbri patrili medzi najviac postihnuté ochorením COVID-19, a síce Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín.

Znamená to, že epidemiologická situácia je tam teraz najlepšie v krajine. Zdá sa, že opakované antigénové testovanie tam bolo efektívne.

Zdroj: Facebook/Dáta bez pátosu 

Kde bude horieť

Druhá tabuľka zoraďuje okresy podľa vývoja epidémie za posledné dva týždne, teda zobrazuje, kde sa situácia zhoršuje najrýchlejšie. V tomto ohľade to vyzerá najhoršie v okresoch Krupina, Revúca a Rimavská Sobota.

Zdroj: Facebook/Dáta bez pátosu 

Na margo medializovaných informácií o tom, že na Slovensku by mal od 21. decembra začať platiť lockdown, Dáta bez pátosu píšu: „Sme zástancami prísne regionálnych opatrení a pokiaľ nebudú prijaté dnes v červených okresoch/oblastiach, tak nám akékoľvek opatrenia od 21. decembra (14 dní od znalosti posledných dát zo 7. decembra) pomôžu ako dvere v lese".

Premiérovi Igorovi Matovičovi odporúčajú, aby už od zajtra (10.12.) nariadil povinnosť zostať doma pre všetkých bez výnimky v Púchove, Ilave a Považskej Bystrici a aby tam boli zatvorené všetky okrem životupotrebných prevádzok.

BRATISLAVA/rd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti