Čekan o nových opatreniach: Sú nedostatočné, potrebujeme prísnejšiu karanténu

Prvý sneh v Bratislave
Prvý sneh v Bratislave Zdroj: TASR

Infektológ Sabaka vníma nové pravidlá ako kompromis.

Vláda predstavila najnovšie opatrenia v boji proti koronavírusu. Na tri týždne zatvoria obchody, žiaci sa do škôl nevrátia a veľké podniky budú musieť pravidelne testovať zamestnancov.

Cestovanie ani vychádzanie nakoniec neobmedzili. Hlavný hygienik Ján Mikas povedal, že možností ako znížiť mobilitu je viac. Jedným z nich zákaz vychádzania a druhý je zatvorenie obchodov. Rozhodli sa pre druhú možnosť, pretože vnímajú, že ľudia sú nervózni a podľa Mikasa by nebolo šťastnou cestou, keby im kládli ďalšie prekážky.

Zatvoriť terasy je dobrý krok

Vianočný lockdown teda zrejme nevyzerá tak, ako si ho predstavovali odborníci, ktorí vyzývali vládu na tvrdé opatrenia. Niektorí dokonca hovoria, že na Slovensku máme tretiu vlnu koronavírusu a počty hospitalizovaných stále pribúdajú.

Infektológ Peter Sabaka nazýva nové opatrenia kompromisom. Hlavný hygienik podľa neho musel nájsť súlad medzi tým, čo sú ľudia ešte ochotní dodržiavať a znížením mobility. Upozorňuje, že je hodina dvanásta a ak teraz ľudia nezmenia svoje správanie, skolabujú nemocnice a výsledkom bude, že nie každý pacient dostane starostlivosť, ktorú bude potrebovať.

„Súčasné opatrenia nie sú veľmi prísne. Treba sa zamyslieť, či sú dostatočné. To ukáže len čas. V konečnom dôsledku to všetko závisí len od ľudí. Je len na nich, či budú chcieť kooperovať a dávať pozor na seba a svojich blízkych," hovorí Sabaka.

Podľa lekára má nový lockdown zásadný problém - nerieši cestovanie za rodinou. Práve návštevami a oslavami sa vírus najčastejšie šíri. Víta však zatvorenie terás gastro prevádzok. Uvádza, že stravovacie zariadenia sú tiež rizikové, pretože mnohé podniky nedodržiavali pravidlo, že priestor, v ktorom sa konzumuje môže byť ohraničený stenou len z troch strán. Niektoré podniky mali na terasách konštrukcie zo všetkých strán.

Obchody, ktorých sa nové obmedzenia týkajú, podľa neho nepredstavujú veľké riziko. Ak je v nich zabezpečný malý počet zákazníkov a dodržiavajú odstupy, nedochádza tam k výraznému šíreniu nákazy. Ich zatvorenie tri dni pred Vianocami preto nemá veľký význam.

Sabaka apeluje na ľudí, aby boli maximálne opatrní pred tým, než vycestujú za rodinou. Nakazený môže byť infekčný ešte jeden až dva dni pred prejavom príznakov. Navyše, mnohí môžu ostať bezpríznakoví a ani nezistia, že majú Covid. Ak však nakazia starších príbuzných, ohrozia ich na živote.

Potrebujeme krízový manažment

Vedec Pavol Čekan na rovinu hovorí, že opatrenia sú nedostatočné. „Počet nakazených a hospitalizovaných je taký výrazný, že si to vyžaduje väčšiu intervenciu, aj čo sa týka karanténnych opatrení aj plošného testovania v zamorených okresoch. Vyžaduje si to krízový manažment a teraz treba poriadne zabrať. Nemocnice sú vo veľmi ťažkom stave," dodáva Čekan.

Premiér Igor Matovič na tlačovej konferencii povedal, že prehral boj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorá vyhlásila, že krízu by mal manažovať niekto iný. Či bol Matovičov výstup prejavom krízového manažéra, nechcel Čekan komentovať.


BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti