Vyšiel vám pozitívny výsledok testu na koronavírus? Takto by ste mali postupovať

Utajený šéf
Zdroj: TASR

Dodržiavaním postupu spomalíte šírenie ochorenia.

Z pandemických oparení a hygienických pravidiel môžete mať často pocit zmätenosti a chaosu. Práve preto vám prinášame článok, ako by ste mali postupovať po pozitívnom výsledku testu na koronavírus.

Mám pozitívny test, čo to znamená?

Výsledok testovania (PCR aj antigénových testov) je automaticky zaznamenaný v systéme a prístupný epidemiológom. Tí by vás následne mali kontaktovať a s vašou pomocou dohľadať kontakty, s ktorými ste sa stretli uplynulé dva až tri dni. Práve to je veľmi kľúčový bod, pri ktorom je potrebné, aby ste odborníkom povedali všetky osoby, spísali ich a uviedli podrobné informácie o vašom kontakte s nimi.

Taktiež by ste sami mali upovedomiť blízke osoby, že ste infikovaný, aby sa prípadne samé mohli nahlásiť úradom, požiadať o test a zostať v izolácií. Znížite tak aj riziko šírenia koronavírusu. Ak necítia príznaky a nechcú ísť na PCR test, využiť môžu aj bezplatné odberové miesta.

Nezabudnite o vašom pozitívnom výsledku informovať vášho všeobecného lekára.

Kto je úzky kontakt?

Ministerstvo zdravotníctva uvádza, že úzkou osobou je človek, s ktorým ste strávili dlhší čas v jednej domácnosti, na pracovisku, cestovali ste s nimi v aute, alebo ste pri nich sedeli v inom dopravnom prostriedku.

Boli ste s ňou tvárou v tvár. V jej blízkosti ste kašlali, kýchali, alebo ste sa jej dotýkali. V jej prítomnosti ste boli dlhšie ako 15 minút.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti