Poradný výbor amerického Úradu na kontrolu potravín a liečiv odporučil schválenie vakcíny Pfizeru

Jedna zo žien (vľavo), ktorej zle určili diagnózu.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Očakáva sa však, že FDA môže schváliť použitie vakcíny v najbližších dňoch.

Poradný výbor amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) vo štvrtok odporučil schválenie použitia vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločností BioNTech a Pfizer v mimoriadnych prípadoch. Informovala o tom v noci na piatok agentúra AP. Členovia výboru odporučili FDA schválenie vakcíny v pomere hlasov 17 k 4.

Odporučenie poradného výboru zloženého z nezávislých odborníkov a výskumných pracovníkov vrátane špecialistov na infekčné choroby nie je záväzné. Očakáva sa však, že FDA môže schváliť použitie vakcíny v najbližších dňoch.

Britský Úrad pre reguláciu liekov (MHRA) v utorok 2. decembra oznámil, že vakcína od spoločností BioNTech a Pfizer je bezpečná na všeobecné použitie. Očkovaciu látku proti novému koronavírusu od Pfizeru schválili aj regulačné úrady Bahrajnu a Kanady.

Americký farmaceutický koncern Pfizer a nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech v novembri oznámili, že ich očkovacia látka má podľa konečnej analýzy tretej fázy klinických testov až 95-percentnú účinnosť.

WASHINGTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti