Oslovili sme primátorov zamorených okresov. Plošnému testovaniu je naklonený iba jediný

tvn.jpg
Zdroj: TASR

Premiér očakáva iniciatívu od samospráv. Tie žiadajú pomoc.

Odborníci už dlhodobo radia plošne testovať zamorené okresy. Pomohlo to na Orave, kde po troch kolách testovania rapídne klesol počet nových infikovaných a okresy Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín dnes patria medzi najzdravšie na Slovensku.

Presne tento postup odporúčajú epidemiológovia zaviesť teraz na západnom Slovensku.

Najvyššia 7-dňová incidencia na 10-tisíc obyvateľov je podľa portálu Dáta bez pátosu v okresoch Púchov, Trenčín, Považská Bystrica, Ilava a Nitra.

Regionálni hygienici už sprísnili opatrenia v siedmich okresoch: Púchov, Považská Bystrica, Ilava, Trenčín, Myjava, Bánovce nad Bebravou a Novom Meste nad Váhom.

Premiér Igor Matovič pri predstavovaní nových opatrení vyhlásil, že podporuje plošné testovanie v zamorených okresoch, ale z pozície štátu do procesu nebude zasahovať. Ak samosprávy testovať chcú, majú ho zorganizovať a štát im poskytne testy aj zaplatí zdravotníkov.

„Púchov bude o chvíľu v situácii, v akej bol Tvrdošín pred šiestimi týždňami. Ak by tam urobili trikrát testovanie ako na Orave, mali by 30-krát lepšiu situáciu ako teraz. Je na samosprávach, či im záleží na zdraví obyvateľov, alebo nezáleží," vyhlásil Matovič. Dodal, že do tohto rezignovaného postoja ho dohnala prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá od začiatku vyzýva, aby testovanie bolo dobrovoľné.

Okres Púchov zatiaľ celoplošné testovanie nechystá. Lucia Krošláková z kancelárie primátorky Kataríny Henekovej hovorí, že v meste majú tri mobilné odberové miesta a už týždeň čakajú na odpoveď od ministerstva, ktoré požiadali o pomoc. Chcú vytvoriť ďalšie odberové miesto, no potrebujú na to pomoc štátu. Zatiaľ sa im nikto neozval. Rokovať chcú aj na krízovom štábe s regionálnym úradom verejného zdravotníctva.

Krošláková vysvetľuje, že situácia v Púchove je zlá aj preto, lebo sa k nim chodia testovať aj ľudia z Moravy spoza hraníc a z ďalších okolitých obcí. „Našou snahou je určite ľudí pretestovať a zamedziť šíreniu koronavírusu. Čo bude ďalej, netušíme ani my," dodala Krošláková.

Potrebujú odberné miesta

Primátor Ilavy Viktor Wiedermann hovorí, že ani oni neplánujú plošné testovanie a ani by to podľa neho organizačne nezvládli. Stačilo by vytvoriť ďalšie odberné miesto a jedno v susednej Dubnici. Tam nemajú žiadne a veľa ľudí chodí práve do Ilavy. Ak sa podarí vytvoriť tieto dve odberné miesta, podľa Wiedermanna to bude pre ich mesto stačiť.

Primátor Myjavy Pavol Halabrín nevníma situáciu kriticky. V jeho meste je vraj počet nakazených porovnateľný s inými okresmi. Nesúhlasí ani s rozhodnutím regionálnych hygienikov sprísniť pre myjavský okres protipandemické opatrenia.

Podľa Halabrína je 80 percent infikovaných z domovov sociálnych služieb a keďže sú izolovaní, nevníma to ako veľké riziko z pohľadu šírenia nákazy. Väčší problém majú podľa neho kvôli tomu, že už vyše polroka nevyšli zo zariadení a na svet sa dívajú len cez okno. Privítal by ale ďalšie mobilné odberné miesto. V meste majú len jedno, kde sa na test čaká aj dve hodiny. Od januára plánujú pretestovať žiakov a zamestnancov základných a stredných škôl, aby sa mohli od 10. januára vrátiť do lavíc.

„Testovanie pripravujeme, aby boli ľudia schopní mobility a robíme to za vlastné peniaze, pretože vláda a ministerstvo zdravotníctva v tomto nemajú žiaden systém," dodáva Halabrín.

Plošné testovanie v Trenčíne chcú začiatkom januára

Primátor Trenčína a predseda Únie miest Slovenska Richard Rybníček hovorí, že súhlasí s odborníkmi, že v zamorených okresoch treba plošne testovať. V januári plánuje zorganizovať testovanie v celom trenčianskom okrese. Spolieha sa, že štát mu pomôže.

„Od jari sa najmä vďaka iniciatíve a samosprávam riešila situácia ohľadom koronavírusu a práve samosprávy boli tie, ktoré v mnohých prípadoch ochraňovali svojich obyvateľov o veľa efektívnejšie ako štát," myslí si Rybníček.

Celoplošné testovanie v trenčianskom okrese by chcel spustiť ešte pred 11. januárom. Do celej tejto situácie by sme sa podľa neho nemuseli dostať, keby Igor Matovič a Richard Sulík vedeli spolupracovať.

„Nedokázali si ako dvaja muži a špičkoví politici spolu sadnúť a povedať si, kde sú silné a slabé stránky v ich povahách. Každý sa rozhodol ísť svojou politickou cestou a, žiaľ, aj v boji proti pandémii. Mrzí ma to. Toto je najväčší problém. Nespochybňujem, že obaja chcú pomôcť tejto krajine a bojovať proti koronavírusu, ale obaja idú iným smerom," dodáva Rybníček.

Prednosta okresného úradu mesta Bánovce nad Bebravou Dárius Sabo hovorí, že mesto vie zorganizovať celoplošné testovanie, ale otázny je podľa neho efekt. Poukazuje na to, že síce na Orave sa situácia zlepšila, ale na zvyšku Slovenska sa zhoršuje.


Celé vydanie Televíznych novín si pozrite na markizaplus.sk

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti