O týždeň štartuje v Česku plošné testovanie na COVID-19

Suzi Quatro
Zdroj: FOTO TASR – Roman Hanc

Záujem o testovanie prejavila menej ako polovica opýtaných obyvateľov.

V piatok 18. decembra sa v Českej republike začína plošné dobrovoľné antigénne testovanie na COVID-19, pripomína spravodajská webová stránka iDNES.cz.

Testovanie sa bude konať až do 15. januára a bude zadarmo. Každý sa môže dať testovať opakovane, najviac však raz za päť dní. Jedinou podmienkou je byť poistený. Minister zdravotníctva Jan Blatný v piatok vyzval, aby sa ľudia nechali otestovať pred návštevou rodičov či starých rodičov, približuje ďalej iDNES.cz.

Testovanie sa bude vykonávať v antigénnych odberových centrách (AOC), ktorých adresy sú zverejnené na webe českého ministerstva zdravotníctva. V súčasnosti je v Česku 160 takýchto antigénových odberných stredísk z celkových 217. Na túto sieť nadväzujú praktickí a ambulantní lekári. Testy bude hradiť poisťovňa.

Situáciu vo svete môžete sledovať TU.

Minister zdravotníctva predstavil v piatok aj výsledky štúdie, ktorú pre rezort vypracovala agentúra STEM. "Štyridsať percent respondentov v nej uvádza, že sa testovať dá," povedal Blatný, ako ho citoval spravodajský server iDNES.cz. Ďalších asi 16 percent ešte nevie. Záujem je predovšetkým medzi ľuďmi staršími ako 60 rokov.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti