Rakúšania budú očkovať proti koronavírusu v inom poradí, ako my na Slovensku

2112_Salt_21_12_P30_Po_20_15__15.mp4
Zdroj: AP Photo/Pavel Golovkin

V prvej fáze vakcinácie by tak mohlo byť zaočkovaných 125.000 ľudí žijúcich v ošetrovateľských zariadeniach a domovoch seniorov.

Rakúske ministerstvo zdravotníctva počíta s tým, že očkovanie voči novému koronavírusu vakcínou od spoločností Pfizer a BioNTech by sa malo v krajine začať v januári 2021. Začiatkom budúceho roku by malo Rakúsko disponovať 250.000 dávkami vakcíny, povedal v sobotu pre agentúru APA osobitný splnomocnenec rakúskej vlády pre boj s koronavírusom Clemens Martin Auer.

V prvej fáze vakcinácie by tak mohlo byť zaočkovaných 125.000 ľudí žijúcich v ošetrovateľských zariadeniach a domovoch seniorov, keďže očkovanie si vyžaduje podanie dvoch dávok vakcíny, uviedol Auer. V priebehu januára sa očakáva aj dodávka ďalších 200.000 dávok vakcíny od americkej firmy Moderna. Pomocou nej sa majú zaočkovať zdravotníci v nemocniciach a ordináciách, ako aj vysoko rizikové skupiny obyvateľstva.

Pripomeňme, že na Slovensku by mali byť v prvej fáze očkovaní zdravotníci, či pracovníci v domovoch sociálnych služieb, ale napríklad aj policajti, vojaci a pracovníci kritickej infraštruktúry. Dôchodcovia prídu na rad až v druhej fáze.

Tretia várka vakcín by mala pochádzať od farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca - jej schválenie očakáva Auer v prvom kvartáli budúceho roku. Pomocou zhruba dvoch miliónov dávok vakcín by tak Rakúsko v rámci druhej fázy očkovania mohlo vakcínu ponúknuť všetkých osobám starším ako 65 rokov, ako aj ľuďom pracujúcim v rizikových povolaniach - v oblasti vzdelávania, bezpečnosti, súdnictva a kritickej infraštruktúry.

V Rakúsku pribudlo za 24 hodín do soboty 3241 nových prípadov nákazy koronavírusom a 126 úmrtí. Od začiatku pandémie zaznamenali v krajine 319.822 pozitívnych testov; ochoreniu COVID-19 podľahlo doteraz 4415 ľudí a 277.883 sa ich vyliečilo.

VIEDEŇ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rakúsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.