Česi sa po krátkom uvoľnení vracajú na štvrtý stupeň protipandemických opatrení

Otvorené zostanú naďalej obchody a služby, no pravdepodobne sa zatvoria podniky, reštaurácie a hotely.

Česko sa od pondelka vráti z tretieto na štvrtý stupeň protiepidemického systému. Povedal to v sobotu v televízii Nova český vicepremiér a minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček. Ako uviedol, otvorené zostanú naďalej obchody a služby, no pravdepodobne sa zatvoria podniky, reštaurácie a hotely. Tie tak však nebudú musieť spraviť hneď začiatkom týždňa.

"S dávkou absolútnej istoty v pondelok prejdeme na štvrtý stupeň," uviedol Havlíček v televízii Nova s tým, že vláda ČR nemá inú možnosť.

Gastronomické prevádzky a hotely sú pritom znova otvorené len od minulého štvrtka, pripomenula TV Nova v súvislosti s ich ďalším plánovaným zatvorením. Havlíček však zdôraznil, že sa tak nestane okamžite od pondelka a vláda pripraví veľkorysý kompenzačný program.

Mnohí majitelia podnikov ale pripravujú na štát žalobu za podľa nich likvidačné opatrenia.

"Samozrejme je to ich právo. Našou úlohou je zabezpečiť ochranu zdravia a nerobíme to radi. Bohužiaľ, tá situácia je v takom štádiu, v akom je. Musíme spraviť určité opatrenia a bohužiaľ toto je jedným z nich. Musí sa znížiť mobilita, ale budeme kompenzovať," prisľúbil Havlíček.

O ďalšom postupe sa definitívne rozhodne na pondelňajšom rokovaní vlády. Podobne ako Havlíček sa však už vyjadril aj český premiér Andrej Babiš, ktorý tiež podporuje návrat k prísnejšiemu - štvrtému stupňu

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Česko

Dôležité udalosti