Rusko vyvíja vakcínu proti koronavírusu pre zvieratá

Ilustračná snímka.
Psíka pred cestou do Švédska zobrali k veterinárovi Zdroj: Facebook

Záujem už prejavila aj Európska únia.

Rusko po tom, čo na mnohých norkových farmách v Európe došlo k vypuknutiu epidémie koronavírusu, vyvíja očkovaciu látku, ktorá bude určená pre zvieratá. Vakcína by mala byť k dispozícii koncom januára, povedal v rozhovore pre odborný magazín „Veterinár a život" šéf Federálneho úradu pre veterinárny a fytosanitárny dozor (Rosseľchoznadzor) Sergej Dankvert. Informovala o tom v nedeľu stanica ORF.

Záujem o Ruskom vyvíjanú vakcínu, ktorá sa podľa slov Dankverta aktuálne nachádza v rozhodujúcej tretej fáze testovania, prejavili už Európska únia, Spojené štáty a Singapur.

Situáciu vo svete môžete sledovať TU.

„Nová očkovacia látka sa teraz testuje na norkách, mačkách a hlodavcoch," priblížil Dankvert.

Spomínaný úrad podľa jeho slov pravidelne dostáva žiadosti od ruských zvieracích fariem týkajúce sa vakcíny, keďže norky a fretky sú mimoriadne náchylné na koronavírus SARS-CoV-2 a môžu sa navzájom nakaziť.

V uplynulých týždňoch sa prípady infikovaných noriek objavili v mnohých európskych štátoch vrátane Švédska, Francúzska či Holandska. V Dánsku museli pre zmutovaný koronavírus usmrtiť milióny noriek. V Rusku chovajú podľa oficiálnych údajov na kožušinových farmách viac ako 97.000 noriek a 6900 fretiek.

MOSKVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti