Slovensko má vakcinačný plán. Zaočkujú nás dvakrát, zrejme s odstupom mesiaca

Husia koža
Husia koža Zdroj: TASR/AP

Vakcinácia bude mať efekt, ak sa zaočkuje viac ako polovica populácie.

Z pandémie nás zrejme dostane až vakcína. Aj na Slovensku už očakávame, kedy sa s očkovaním začne. Malo to byť v týchto dňoch, nakoniec to vyzerá na január. Ministerstvo zdravotníctva už aspoň vypracovalo stratégiu, podľa ktorej budú postupovať. Ako prví dostanú vakcínu zdravotníci.

Presný dátum, kedy zaočkujeme proti Covidu prvých Slovákov, ešte známy nie je. Závisí to totiž aj od schvaľovacieho procesu Európskej liekovej agentúry.

„Predpokladáme, že by očkovacia látka mohla byť v našej krajine v priebehu januára," uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Tí, ktorí pracujú v prvej línii a teda s ľuďmi chorými na COVID-19 alebo podozrením naň, budú mať na vakcínu nárok ako prví.

„V prvej várke budú zaočkovaní zdravotníci, takisto napríklad hasiči, policajti, pracovníci v domovoch sociálnych služieb," vysvetľuje Eliášová.

Infektológ Pavol Jarčuška spresnil, že v druhej vlne budeme očkovať všetkých pacientov, ktorí sú nad 65 rokov a ktorí sú chronicky chorí, potom budeme očkovať pacientov, ktorí sú klienti domovov sociálnych služieb.

V tretej fáze prídu na rad skupiny ľudí s vysokým rizikom šírenia infekcie. Rómske osady, bezdomovci, azylanti, či učitelia. Tí budú pred bežnou populáciou uprednostnení aj preto, aby žiaci mali bezpečnejšiu situáciu v školách, keďže deti sa očkovať nebudú. U nás bude vakcína totiž určená len dospelým.

„Štvrtá skupina budú obyvatelia, ktorí sú starší ako 18 rokov, ktorí na základe princípu dobrovoľnosti prejavia záujem o očkovanie," dodal Jarčuška.

Pre bežnú populáciu by preto vakcína mohla byť dostupná v jarných mesiacoch, okolo Veľkej noci.

Približne rovnako to bude prebiehať aj v iných štátoch Únie. S výrobcami vyjednáva priamo Európska komisia. Registráciu zrejme najprv dostanú Pfizer a Moderna. Nádejná je aj Astra Zeneca.

Všetky sú zatiaľ dvojdávkové. Pichnúť nám ich budú musieť teda dvakrát, s odstupom približne troch až štyroch týždňov. Vakcinovať sa bude výlučne v špeciálne vytvorených očkovacích centrách. Na to, aby to bolo efektívne, by mala prísť nadpolovičná väčšina dospelých Slovákov.

Téme sa venovala Ľubica Janíková.


Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti