Španieli by mohli kolektívnu imunitu nadobudnúť do konca budúceho leta

Nový Istropolis.
Zdroj: TASR/AP

Dovtedy by mali mať vakcínu viac ako dve tretiny obyvateľstva.

Španielsko by malo dosiahnuť kolektívnu imunitu svojho obyvateľstva voči novému druhu koronavírusu do konca leta 2021, a to v prípade, že bude dovtedy zaočkované dostatočné množstvo ľudí. Povedal to v nedeľu španielsky minister zdravotníctva Salvador Illa, píše agentúra Reuters.

Vakcinačný program sa podľa slov ministra začne v januári a do konca leta budúceho roku by mali vakcínu dostať viac ako dve tretiny 47-miliónovej populácie krajiny. Illa pre noviny Publico uviedol, že o päť až šesť mesiacov by sa Európa mohla dostať na začiatok konca koronavírusovej pandémie. Ľudia nadobudnú imunitu buď očkovaním alebo po prekonaní ochorenia COVID-19, ktoré tento vírusu spôsobuje, dodal minister.

Ako prví by mali byť zaočkovaní zdravotní pracovníci a starší obyvatelia, oznámila koncom novembra tamojšia vláda. V prvom štádiu sa chce vláda zamerať najmä na zhruba 2,5 milióna najzraniteľnejších ľudí.

Situáciu vo svete môžete sledovať TU.

Illa ľudí varoval, aby nepoľavili z obozretného správania sa ani počas Vianoc. Španielsko je čo sa týka šírenia koronavírusu jednou z najhoršie zasiahnutých krajín v Európe. V krajine potvrdili podľa údajov rezortu zdravotníctva do nedele už 1.730.500 pozitívne testovaných osôb a 47.624 súvisiacich úmrtí.

MADRID/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti