V USA potvrdili prvý prípad koronavírusu u voľne žijúceho zvieraťa

profimedia-0458250401.jpg
Zdroj: TASR/AP

Svetové zdravotnícke úrady preverujú možné riziko, ktoré norky predstavujú pre ľudí.

Ministerstvo poľnohospodárstva Spojených štátov (USDA) v pondelok potvrdilo prvý známy prípad nákazy koronavírusom u voľne žijúceho zvieraťa - norky, uviedla agentúra Reuters.

Táto správa zvyšuje obavy o prepuknutí koronavírusu u noriek, keďže v USA tento vírus od augusta zabil približne 15 000 noriek chovaných na farmách.

USDA potvrdilo, že sa koronavírus našiel u "voľne žijúcej divokej norky" v západoamerickom štáte Utah počas sledovania voľne žijúcich zvierat v okolí infikovaných norkových fariem.

V okolí fariem otestovali niekoľko zvierat odlišných živočíšnych druhov, pričom výsledky testov boli negatívne.

Ministerstvo na prípad upozornilo Svetovú organizáciu pre zdravie zvierat (OIE), no dodalo, že neexistuje dôkaz o tom, že by sa vírus rozšíril medzi voľne žijúce zvieratá v okolí infikovaných norkových fariem.

„Podľa našich informácií ide o prvý prípad voľne žijúceho divokého zvieraťa, u ktorého sa potvrdila nákaza (nového druhu koronavírusu) SARS-CoV-2," uviedlo ministerstvo.

Po tom, čo Dánsko minulý mesiac nariadilo zlikvidovanie 17 miliónov noriek s odvolaním sa na skutočnosť, že zmutovaná verzia koronavírusu by mohla prejsť na človeka, svetové zdravotnícke úrady preverujú možné riziko, ktoré tieto zvieratá predstavujú pre ľudí.

Prítomnosť vírusu dosiaľ potvrdili u tigrov chovaných v zoologických záhradách, domácich mačiek a psov.

WASHINGTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti