V Česku sa šírenie koronavírusu zrýchľuje. Pribudlo ďalších takmer 8000 nakazených

V krajine platí tretí stupeň pohotovosti.

V Česku pribudlo počas utorka 7889 nových nakazených koronavírusom. Je to najviac od 11. novembra, šírenie nákazy v krajine sa zrýchľuje.

V stredu sa v ČR začína dobrovoľné bezplatné testovanie na koronavírus, ktoré mali pôvodne spustiť až v piatok. Pre veľký záujem ho spúšťajú o dva dni skôr a na testy sa treba vopred zaregistrovať online. Informácie priniesol v stredu portál Novinky.cz.

V krajine platí tretí stupeň pohotovosti, aj keď hodnota indexu českého Protiepidemického systému (PES) sa po jednodňovom poklese vrátila na 71, čo zodpovedá štvrtému stupňu. V najvyššom piatom stupni je šesť krajov, napríklad Zlínsky, Olomoucký, Královohradecký, Moravskosliezsky. V treťom stupni sa nachádza len Praha, kde je skóre na hodnote 56.

Celkovo sa v ČR koronavírusom nakazilo už 594 148 ľudí, z nich 9882 zomrelo. Za utorok stúpol počet obetí podľa neúplných čísel o 54. V pondelok zaznamenali celkovo 118 úmrtí. Od 10. decembra denný počet obetí trikrát prekročil hranicu 100.

V utorok urobili v Česku 29 566 testov, pozitívnych ich bolo 26,68 percenta.

Aktuálne je infikovaných 67 480 ľudí. Hospitalizovaných je podľa stredajších údajov ministerstva zdravotníctva 4632 ľudí, v ťažkom stave sa nachádza 585 z nich.

Koronavírusom sa nakazil aj predseda Poslaneckej snemovne, dolnej komory českého parlamentu, Radek Vondráček. V utorok večer to oznámil na Twitteri. V tvíte napísal, že má mierny priebeh ochorenia, "prakticky bez príznakov".

Testovanie na koronavírus antigénovými testami v Česku sa vykonáva na 170 odberných miestach a u niekoľkých stoviek lekárov v ordináciách, ktorí sa mohli zapojiť dobrovoľne. Vykoná sa až 60 000 testov denne.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti