Sulík ide nakupovať antigénové testy. Ich cena bude vyššia ako pri plošnom testovaní

Pôjde o tie isté testy, aké boli použité pri celoplošnom testovaní.

Minister hospodárstva Richard Sulík nakúpi tie isté antigénové testy, aké boli použité pri celoplošných testovaniach. Vtedy ich nakupoval jeho nominant na poste šéfa Štátnych hmotných rezerv.

Rozdiel ale bude v ich cene. Ministerstvo hospodárstva ich tentokrát nakúpi drahšie.

Informuje o tom portál Aktuality.sk.

Rezort hospodárstva pre portál Aktuality.sk uviedlo, že medializované informácie nebudú komentovať, kým nebude verejného obstarávanie na kúpu testov ukončené.

Nákup testov je už niekoľko týždňov sporom medzi Sulíkom a premiérom Igorom Matovičom. Premiér totiž chcel pred Vianocami zorganizovať ďalšie kolo plošného testovania, ale v krajine je nedostatok antigénových testov. Ich nákup zveril ministrovi hospodárstva.

Matovič vyzval Sulíka, aby zmenil zákon o verejnom obstarávaní tak, aby mohol testy expresne rýchlo nakúpiť. Sulík reaguje, že to nie je možné.

Minister hospodárstva uviedol, že legislatívny proces má svoje pravidlá upravené na národnej úrovni a v prípade pravidiel verejného obstarávania aj v európskej smernici o verejnom obstarávaní, ktorá je nadradená našim zákonom. „Porušenie týchto pravidiel je v právnom štáte neprípustné a rezort hospodárstva preto nepripraví expresnú novelu zákona o verejnom obstarávaní, ako to žiada premiér Igor Matovič," hovorí Sulík.

Pripomenul, že tento zákon navyše spadá do kompetencie podpredsedu vlády pre legislatívu Štefana Holého (Sme rodina), ktorý iba prednedávnom pripravil jeho novelizáciu. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR už antigénové testy na ochorenie COVID-19 obstaráva v súlade s platnou legislatívou a zadaním, ktoré bolo zaslané rezortom zdravotníctva.

Rezort hospodárstva pripomenul, že v správnom znení dostal zadanie až na piaty pokus - v nedeľu 6. decembra. Následne 7. decembra začalo ministerstvo s prípravnými trhovými konzultáciami na kúpu diagnostických rýchlotestov. Sulík uviedol, že túto úlohu rezort splní, a to napriek tomu, že ústredný krízový štáb ju pôvodne zadal 9. novembra rezortu vnútra a potom bez bližšieho vysvetlenia bola 19. novembra presunutá na ministerstvo hospodárstva.

Za dodržania pravidiel platnej legislatívy budú môcť byť testy dodané najskôr 7. januára 2021. „Premiér o všetkých týchto skutočnostiach vie a ak kritizuje rezort hospodárstva, že neobstaráva testy, tak vedome nehovorí pravdu," konštatoval Sulík.

Pri súčasnej epidemiologickej situácii je podľa ministra potrebné začať testovať v najviac premorených regiónoch. Príklad Oravy, kde sa uskutočnili tri kolá testovania jasne ukazuje, že presne cielené testovanie kombinované s prísnymi opatreniami má zmysel. „Takýto postup som od začiatku jasne podporoval a hovorí sa o ňom aj v Semafore zdravia z dielne SaS, ktorý premiér odmietol," dodal Sulík.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti