Život na trhovisku vo Wu-chane sa vrátil do normálu. V ponuke zostalo mäso z exotických zvierat

1812_Reflex_18_12_P20_dnes_17_25__12.mp4
Zdroj: Profimedia.sk

Zotavenie Wu-chanu je v ostrom kontraste so situáciou v iných svetových metropolách, ktoré oslávia Vianoce a Nový rok s mnohými obmedzeniami.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu oznámila, že v januári 2021 vycestuje do Číny medzinárodný tím expertov, aby pomohol pri vyšetrovaní možného pôvodu ochorenia COVID-19 u zvierat.

V tíme týchto odborníkov majú byť epidemiológovia a veterinárni špecialisti. Vedci pod vedením WHO by sa radi vrátili na trhovisko v čínskom meste Wu-chan, kde vlani v decembri zaznamenali prvé prípady koronavírusu SARS-CoV-2, napísala tento mesiac agentúra Reuters.

Peter Ben Embarek, špecialista WHO na choroby zvierat, v novembri uviedol, že vedci nemajú veľa poznatkov z obdobia pred decembrom 2019. "Nevieme, ako sa vírus rozšíril z najpravdepodobnejšieho prírodného prostredia v populácii netopierov na človeka," povedal.

Čínski vedci podľa Reuters vykonávali epidemiologické štúdie v súvislosti s prvými prípadmi a podmienkami na tržnici vo Wu-chane. Medzinárodní experti majú vykonať druhú fázu výskumu.


Vo Wu-chane sa ale život už vrátil do normálu, píše agentúra Reuters. Trh je počas tohto mesiaca zaplavený davmi ľudí, ktorí si prišli nakúpiť čerstvú zeleninu, živé ryby, žaby či korytnačky.

Vo Wu-chane v súčasnosti už len málo vecí pripomína úlohu, ktorú mesto zohralo na začiatku pandémie, počas ktorej sa nakazilo koronavírusom 69 miliónov ľudí.

Drastické opatrenia vo Wu-chan priniesli svoje ovocie. V 11 miliónovom meste už niekoľko mesiacov nezaznamenali žiaden prípad lokálneho prenosu koromavírusu a momentálne sa už neodlišuje od ďalších čínskych miest so zaplnenými nákupnými centrami, dopravnými kolónami a reštauráciami plných hostí.


Zotavenie Wu-chanu je v ostrom kontraste so situáciou v iných svetových metropolách, ktoré oslávia Vianoce a Nový rok s mnohými obmedzeniami. Relatívny úspech Číny pri potlačení vírusu je opakovane vyzdvihovaný v čínskych štátnych médiách.

Veľké transparenty v parkoch vyzývajú občanov, aby zostali ostražití. Nosenie rúšok na verejnosti nie je povinné, ale väčšina ľudí bez nich nevychádza von.

WU-CHAN/kc, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti