Konzílium odborníkov zverejnilo nové posolstvo: Čakajú nás čierne Vianoce

Pripravili 10 odporúčaní, ktorými by sme sa mali riadiť.

Konzílium odborníkov zverejnilo nové posolstvo. Krátko pred lockdownom, ktorý začne platiť v sobotu 21.12. varujú ľudí, že nás čakajú čierne Vianoce. Odborníci zároveň pripravili 10 odporúčaní, ktorými by sme sa mali riadiť.

Ako bude vyzerať predvianočné nakupovanie od soboty? Prinášame vám detailný prehľad

„Čakajú nás čierne Vianoce. Pre zdravotníkov v nemocniciach budú výzvou. Jednou z najväčších s akou sme sa kedy stretli. Miesto vône ihličia závan dezinfekcie. Miesto lahodných tónov Tichej noci naliehavý zvuk monitorov. Zároveň ale veríme, že to budú aj Vianoce, ktoré nás naučia pokore, rozvážnosti, trpezlivosti, spolupatričnosti a že to svetielko na konci tunela bude svietiť po Vianociach jasnejšie ako dnes," uvádza sa v stanovisku.

„Nedajme sa však oklamať. Naše túžby po stretnutiach vytvárajú vírusu dokonalú príležitosť preniknúť do našich rodín. Nedajme vírusu šancu. Aj vonku v prírode sme bezpeční len keď sme sami. Neohrozme najmä tých starších, ktorým môže byť naša návšteva osudnou. Vianoce budú iné, ale môžu byť jedinečné. Dávajú priestor našej kreativite. Stretnutia vo virtuálnom priestore nám dnes vytvárajú príležitosti, ktoré sme pred pár rokmi nemali. Nepovoľujú nám objatia, ale vytvárajú nám bezpečný priestor na stretnutia širokej rodiny. Vírus ťaží z našich slabostí. Čaká na svoju príležitosť. Je trpezlivejší ako my, a preto doteraz vyhráva," varujú odborníci.

Podľa nich to však vieme zmeniť. „Vianoce sú časom pokoja a voľné dni nám umožňujú zmenšiť priestor, v ktorom sa vírus šíri ako lavína. Záleží len na nás. Všetkých. Koľko si dokážeme odoprieť. Samota dnes môže znamenať slobodu zajtra, uvádza na záver konzílium.

10 odporúčaní Konzília odborníkov:

1. Zostaňme doma. Ak môžeme zoberme si dovolenku.
2. Nakupujme s rozumom a cielene. Ak sa dá cez internet.
3. Cestujme minimálne. Hromadná doprava ani lanovka nemusí byť bezpečná.
4. Oddychujme. Venujme sa rodine a najbližším.
5. Stretávajme sa bezpečne, najlepšie online.
6. Zaspievajme si vianočné koledy doma.
7. Zúčastnime sa bohoslužieb virtuálne.
8. Prejavme lásku k blížnemu tým, že sme zodpovední a nenakazíme ho.
9. Športujme bezpečne. Na čerstvom vzduchu, sami alebo v spoločnosti najbližších.
10. Oslávme Silvestra doma. Ostatné oslavy odložme na leto.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti