Situácia v súvislosti s COVID-19 je veľmi vážna, priemerne zomrie za deň až 58 pacientov

Predseda vlády Igor Matovič.
Zdroj: TASR/AP

Zvyšuje sa aj počet hospitalizovaných v nemocniciach.

Situácia na Slovensku je v súvislosti s novým koronavírusom veľmi vážna. Na pôde ministerstva zdravotníctva to v piatok povedal epidemiológ a člen konzília odborníkov Pavol Jarčuška.

Poukázal na to, že vo štvrtok (17.12.) malo Slovensko historicky najvyšší počet pozitívnych PCR testov. Zdvojnásobil sa počet úmrtí, priemerne denne zomrie 58 pacientov. Zvýšil sa aj počet hospitalizovaných v nemocniciach na 2 412 osôb.

Podľa Jarčušku sú aktuálne čísla „najhoršie, aké kedy videli“. Na umelej pľúcnej ventilácii je 159 osôb, minulý týždeň to bolo 136 pacientov. Sedemdňový priemer vykonaných antigénových a PCR testov sa zvýšil z 3 571 na 5 323.


Stúpla aj pozitivita testov z 9,8 percenta na 10,8 percenta. Reprodukčné číslo na Slovensku je na úrovni 1,3. Zvýšil sa aj počet prípadov pozitívnych osôb nad 65 rokov za sedem dní z 2 101 na 2 944.

Celé Slovensko je v rámci tzv. COVID automatu v čiernej farbe. V karanténe je 3 231 zdravotníckych pracovníkov. S ochorením alebo na ochorenie COVID-19 zomrelo 1 873 osôb.

Štátny tajomník rezortu zdravotníctva Peter Stachura poukázal na to, že ku koncu roka očakávajú 3 000 hospitalizovaných v nemocniciach a 230 pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Ľudí požiadal, aby počas vianočných sviatkov chodili do nemocnice naozaj len v urgentných prípadoch.

Pôvodne mal pravidelnú tlačovú konferenciu k aktuálnej situácii viesť minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý je v karanténe. Pozitívny výsledok testu totiž oznámil premiér Igor Matovič, v karanténe tak skončí pravdepodobne celá vláda.

Čítajte viac: Prvého človeka na Slovensku zaočkujú proti COVID-19 už budúci týždeň

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.