Prečítajte si, ako a kde bude polícia kontrolovať opatrenia a zákaz vychádzania

1_minarik_tvnoviny.mp4
Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Každý prípad porušenia opatrení bude posudzovať individuálne.

Na Slovensku od soboty (19. 12.) budú platiť nové opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19. Prečítajte si, ako ich dodržiavanie budú kontrolovať policajti.

Cesty

Ako informovala médiá hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová poriadkoví a železniční policajti budú robiť kontroly nielen v služobných vozidláchm, ale skontrolujú aj okolie na miestach so zvýšenou koncentráciou ľudí. Napr. železničné stanice, nástupištia, potraviny, drogérie, zásielkovne, odberné miesta a podobne.

Dopravní policajti budú náhodne kontrolovať na hlavných cestných ťahoch autá v súvislosti s dodržiavaním zákazu vychádzania, ktorý začína platiť od 05.00 h. Kontrolovať budú diaľnice i cesty I. a II. triedy.

Rúška

Policajti budú naďalej kontrolovať aj nosenie rúšok v interiéri a v exteriéri, dodržiavanie karantény, obmedzené fungovanie prevádzok, ako aj zákaz vychádzania v súvislosti so slobodou pohybu a pobytu.

Policajti budú úzko spolupracovať s regionálnymi ÚVZ a poskytovať potrebnú súčinnosť pri kontrolnej činnosti dodržiavania nariadených opatrení spadajúcu do ich pôsobnosti.

Zákaz vychádzania a pokuty

Podľa Bárdyovej je potrebné v prvom rade dodržiavať prijaté opatrenia a čo najviac sa zdržiavať doma. Výnimky sú už známe, pokiaľ sa životná situácia nenachádza medzi výnimkami, je potrebné zostať doma.

Bárdyová vysvetlila, že pri kontrole, je veľmi dôležité komunikovať s policajtmi a vysvetliť dôvody, prečo ste opustili domov.

„Polícia si uvedomuje, že určitý pohyb bude pretrvávať aj počas platnosti zákazu vychádzania. Policajti pri hodnovernom preukázaní účelu cesty budú voči občanom postupovať ústretovo. Obmedzenie má mať najväčší dopad na takých občanov, ktorí nerešpektujú akékoľvek opatrenie a nezáleží im na tom, či vírusom nakazia svojich blízkych," skonštatovala.

Prečítajte si aj: Zákaz vychádzania začne platiť v sobotu, kostoly a lyžiarske strediská zostanú otvorené

"Pre uľahčenie presunu a pre urýchlenie kontroly odporúčame obyvateľom hodnoverne preukázať účel presunu. Povinnosť to nie je, ale môžete mať pri sebe napríklad pracovnú zmluvu, potvrdenie od zamestnávateľa, súdne rozhodnutie o starostlivosti o dieťa, doklad z nákupu a podobne," doplnila Bárdyová.

Sankcie zostávajú ako doposiaľ, na mieste v blokovom konaní do výšky 1 000 eur, v správnom konaní do 1 659 eur.

„Výber pokút skutočne nie je prioritou polície, podobne ako u iných priestupkov. Skôr sa zameriavame na prevenciu a ide nám viac o dodržiavanie zákonov a nariadení, ale to neznamená, že pokuty neukladáme," zdôraznila Bárdyová.

Každý prípad porušenia opatrení budú príslušníci posudzovať individuálne, pričom každý policajt vždy prihliadne na všetky okolnosti situácie i páchateľa.

Hovorkyňa dodáva, že pri určení druhu sankcie a jej výmery policajt prihliadne na závažnosť priestupku. Najmä na spôsob jeho spáchania a následky, na okolnosti, za aký sa stal, mieru zavinenia, pohnútky a osobu páchateľa, ako aj na to, či a akým spôsobom bol za ten istý skutok postihnutý v kárnom alebo disciplinárnom konaní.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.