Prvého človeka na Slovensku zaočkujú proti COVID-19 už budúci týždeň

Deti Francescy a nebohého páru.
Zdroj: AP Photo/Ted S. Warren

Na začiatok by k nám malo prísť 10 000 kusov vakcíny.

Prvá vakcína proti koronavírusu by mala prísť na Slovensko 26. decembra. Potvrdila to štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková. Prvého človeka by mali u nás zaočkovať 26. alebo 27. decembra.

Prvou zaočkovanou osobou má byť niekto, kto v ľuďoch vzbudí dôveru vo vakcínu. O koho má ísť a akou formou prvé očkovanie prebehne, zatiaľ Ježíková nechcela konkretizovať.

„Asi tú osobu už vieme identifikovať. Keď sa dnes zamyslíte, kto má väčšiu cenu zdravotníci alebo politici. Prví by sa mali očkovať zdravotníci. Mal by to byť človek, ktorý je významný pozíciou a je ohrozený," komentoval infektológ Pavol Jarčuška.

Na začiatok by k nám malo prísť 10 000 kusov vakcíny, ktorá sa bude očkovať v dvoch dávkach. Takmer 15 nemocníc je už na očkovanie pripravených, postupne pribudnú ďalšie.

Pripravené sú už nemocnice v Nitre, Bratislave či v Košiciach. Fungovať by malo celkom 25 vakcinačných centier. Podľa Ježíkovej by chceli zriadiť očkovacie miesto v každom okrese. Jarčuška uviedol, že účinnosť vakcín je nad 90 percent.

Vakcína neznamená absolútnu slobodu

Nedávno bol predstavený aj slovenský vakcinačný plán. V prvej vlne očkovania by mali byť zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb (DSS) či pracovníci kritickej infraštruktúry. V druhej vlne by mali byť očkovaní klienti DSS, pacienti nad 65 rokov či chronicky chorí. Tretia vlna by sa mala dotknúť populácie s vysokým rizikom šírenia ochorenia a v štvrtej vlne pôjde o obyvateľov Slovenska nad 18 rokov.

Princíp objednávania na očkovanie podobný ako pri PCR testoch, teda na presný čas a miesto. Pripravujú sa aj mobilné tímy na zaočkovanie imobilných ľudí. Očkovanie bude dobrovoľné a bezplatné. Každý zaočkovaný občan dostane podľa Ježíkovej preukaz.

Celkovo má Slovensko nakontrahovaných 18 miliónov vakcín. Preočkovať by sa malo 3,3 milióna obyvateľov.

Štátna tajomníčka tiež upozornila, že vakcíny pre obyvateľstvo automaticky neznamenajú slobodu. O veľkom uvoľňovaní opatrení po zaočkovaní sa zatiaľ nehovorí ani na európskej úrovni, každá krajina rieši svoj kacinačný plán.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.