Európska únia si objednala ďalších 80 miliónov dávok vakcíny proti COVID-19

Deti Francescy a nebohého páru.
Zdroj: AP Photo/Ted S. Warren

Dodá im ich spoločnosť Moderna.

Európska komisia si objednala ďalších 80 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu od americkej spoločnosti Moderna. Informovala o tom v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie spoločnosti.

Euroblok už prednedávnom podpísal zmluvu na nákup 80 miliónov dávok očkovacej látky od Moderny s možnosťou opätovného nákupu rovnakého počtu vakcín. V piatok sa tak celková objednávka zo strany EÚ zvýšila na 160 miliónov dávok.

Prvé zásielky vakcín od Moderny by do krajín Európskej únie mali doraziť začiatkom budúceho roka. Najskôr ich však musí schváliť Európska lieková agentúra (EMA). Tá vo štvrtok oznámila, že svoje rozhodnutie v tejto veci oznámi 6. januára.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok oznámila, že očkovanie vakcínou od firiem Pfizer-BioNTech sa v krajinách EÚ spustí 27. decembra. Hromadnému očkovaniu musí však takisto predchádzať schválenie tejto vakcíny na európskom trhu, ktoré má EMA oznámiť 21. decembra. EÚ má so spoločnosťami uzatvorenú zmluvu na nákup 200 miliónov dávok vakcíny.

BELGICKO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.