V Británii nie je zmutovaný koronavírus pod kontrolou, krajiny s ňou rušia dopravné spojenia

Domov sociálnych služieb v Hronovciach.
Zdroj: AP Photo/Matt Dunham

Česko zavádza karanténu pre osoby prichádzajúce z ostrovov.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock v nedeľu vyhlásil, že prísny lockdown v Londýne a juhovýchodnej časti Anglicka zaviedla vláda počas Vianoc preto, lebo nový kmeň koronavírusu, ktorý sa tam šíri, sa vymkol spod kontroly.

"Konali sme veľmi rýchlo a rázne," povedal Hancock v rozhovore pre televíziu Sky News na margo prijatých vládnych opatrení. "Nový kmeň (vírusu) sa, žiaľ, vymkol spod kontroly. Musíme ho dostať pod kontrolu," povedal.

Hancock varoval, že nové opatrenia môžu zostať v platnosti aj niekoľko mesiacov, kým nebude rozsiahle nasadená vakcína.

Prečítajte si aj: Nová mutácia koronavírusu je o 70 percent infekčnejšia

Belgicko pozastaví od nedeľňajšej (19. 12.) polnoci civilnú leteckú a vlakovú dopravu z Británie po tom, ako bol objavený prvý prípad nákazy novým, nákazlivejším kmeňom koronavírusu, ktorý sa šíri v Spojenom kráľovstve. Informovala v nedeľu agentúra AFP.

Belgický premiér Alexander De Croo pre flámsku verejnoprávnu televíziu VRT uviedol, že zákaz bude platiť najmenej 24 hodín. Opatrenie prišlo iba niekoľko hodín po tom, ako Británia nariadila svojim občanom v časti krajiny zostať doma, aby sa tak spomalilo šírenie tohto nového kmeňa nákazy.

Spomínané cestovné obmedzenia ovplyvnia leteckú dopravu a prevádzku rýchlovlakov Eurostar premávajúcich z Londýna, píše AFP.

Všetky civilné lety smerujúce z Británie zakázalo v nedeľu aj Holandsko. Zákaz tam bude platiť od nedele 06.00 h SEČ do 1. januára 2021.

Zákaz letov smerujúcich z Veľkej Británie a z Juhoafrickej republiky, kde sa tiež objavil tento nový kmeň koronavírusu, zvažuje podľa spravodajskej televízie BBC aj Nemecko, Francúzsko či Taliansko.

Írska vláda v nedeľu oznámila, že od polnoci nariadila zákaz letov z Británie, a to v dôsledku rýchleho šírenia nového kmeňa koronavírusu v Anglicku. Informovala o tom agentúra AFP.

"Vláda v reakcii na zistenie nového kmeňa COVID-19 na juhovýchode Anglicka oznámila zákaz všetkých letov prichádzajúcich do Írska z Veľkej Británie s účinnosťou od dnešnej polnoci," uviedla vláda vo vyhlásení s tým, že lety budú zakázané najmenej 48 hodín.

Zdroj: TASR/AP

Ľudia, ktorí sa v posledných 14 dňoch nachádzali v Spojenom kráľovstve, musia po príchode do Česka povinne absolvovať karanténu. V nedeľu to na sociálnej sieti Twitter oznámilo české ministerstvo zdravotníctva. Opatrenie prijal rezort v súvislosti so šírením nového kmeňa koronavírusu na juhu Anglicka, píše spravodajský server iDNES.cz.

"Vzhľadom na riziko spojené s novou mutáciou vírusu, ktorá bola preukázaná vo Veľkej Británii, zavádzame od dnešného dňa povinnú domácu karanténu pre všetky osoby, ktoré sa tam v posledných 14 dňoch zdržiavali minimálne 24 hodín a teraz sa vracajú do Česka," oznámilo ministerstvo zdravotníctva .

Ľudia v karanténe podstúpia po piatich až siedmich dňoch PCR test. Ak bude výsledok negatívny, karanténa bude podľa ministerstva zdravotníctva ukončená, inak strávia desať dní v izolácii. Na pražskom letisku Václava Havla má v priebehu nedele doraziť z Británie celkom sedem spojov, dodal server.

Zdroj: Toby Melville/Pool Photo via AP

Britský premiér Boris Johnson v sobotu v televíznom prejave uviedol, že nový variant vírusu "sa zrejme prenáša podstatne ľahšie". Nariadil preto od nedele nové obmedzenia pre Londýn a juhovýchodnú časť Anglicka s tým, že "obyvatelia týchto oblastí musia zostať doma" minimálne do 30. decembra.

Podľa Johnsona je nový kmeň koronavírusu prenosnejší o približne 70 percent. Doplnil, že oblasť Londýna a juhovýchodného Anglicka, kde platí najvyšší stupeň z trojstupňového systému bezpečnostných nariadení, bude teraz umiestnený na novú štvrtú úroveň.

Experti varovali členov britskej vlády, že nový variant sa podľa všetkého šíri ešte rýchlejšie, než jeho doterajšie podoby. Podľa odborníkov však nič nenasvedčuje tomu, že by nový variant vírusu spôsoboval väčšie zdravotné ťažkosti než predchádzajúce, alebo že by bol rezistentný na novovyvinuté vakcíny.

Domnievajú sa pritom, že k rýchlejšiemu šíreniu vírusu mohol paradoxne v posledných týždňoch prispieť aj optimizmus vyvolaný novými vakcínami a očkovaním. Mnohí Briti totiž prestali dodržiavať epidemiologické reštrikcie a pravidlá.

Reportáž spracovala Soňa Žideková.

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

LONDÝN, BRUSEL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Veľká británia

Dôležité udalosti