Mutácia koronavírusu je o 70 percent infekčnejšia. V hre je rušenie letov z Veľkej Británie

Rob Stewart vo filme Doma na Vianoce
Zdroj: TASR/PA via AP/ Stefan Rousseau

Infektológa sme sa pýtali, či možno očakávať ťažší priebeh ochorenia a či proti nemu bude vakcína účinná.

Naši západní susedia prijali v súvislosti s novou mutáciou koronavírusu vo Veľkej Británii okamžité opatrenia.

Slovensko reakciu zatiaľ len pripravuje. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus nám potvrdil, že cestovanie z Británie čakajú zmeny, možno už od pondelka. Postup chce koordinovať s Poľskom, cez ktoré prilieta množstvo Slovákov. V hre je aj rušenie letov.

Ako informoval Klus neskoro večer na sociálnej sieti  Rakúsko ruší lety od utorka (22. 12.) a pravdepodobne to tak zostane až do konca roka.

"Plánujem hovoriť s pánom hlavným hygienikom, prípadne s kolegami z ministerstva dopravy a budeme čo najrýchlejšie informovať. O. i. aj o prípadnom zrušení letov, čo si uvedomujeme, že by bol mimoriadne bolestivý krok pre cestujúcich tesne pred Vianocami,"napísal okrem iného.

Nový kmeň koronavírusu už je aj na európskom kontinente. Zaznamenané boli prípady v Dánsku, Holandsku či Belgicku. Najväčšie riziko nového kmeňa je, že zvyšuje reprodukčné číslo. „Je až o 70 percent infekčnejší, no jeho klinický priebeh by podľa doterajších poznatkov nemal byť vážnejší," uviedol v Televíznych novinách infektológ Pavol Jarčuška.

Z Veľkej Británie sa vracia množstvo Slovákov, štandardné PCR testy u nich vedia, podľa Jarčušku, zmutovaný vírus zachytiť.

Infektológ je optimistický aj čo sa účinnosti vakcíny týka, nakoľko by mala vedieť bojovať s rôznymi variantami koronavírusu. Jedným dychom však dodáva, že je dôležité počkať si na reálne klinické dáta.

Hlavný hygienik Ján Mikas verejnil v nedeľu (20. 12.) aj vyhlášku k aktuálnej situácii, minister Marek Krajčí informoval o karanténe pre ľudí prichádzajúcich z Británie.

Rozhovor s Martinom Klusom i Pavlom Jarčuškom si môžete pozrieť tu:


Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mutácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.