Taliansko má pacienta s novým kmeňom koronavírusu

Plošné testovanie v Trenčíne.
Zdroj: TASR

On a jeho blízka osoba sa vrátili z ostrovov.

Taliansko má pacienta infikovaného novým kmeňom koronavírusu, ktorý sa šíri v Spojenom kráľovstve, uviedlo v nedeľu talianske ministerstvo zdravotníctva.

Pacient a jeho blízka osoba sa v posledných dňoch vrátili zo Spojeného kráľovstva v lietadle, ktoré pristálo na letisku Fiumicino v Ríme. Obaja sú momentálne v izolácii, uviedlo podľa agentúry Reuters ministerstvo.

Európske krajiny začali v nedeľu (20.12.) zatvárať svoje brány pred cestujúcimi zo Spojeného kráľovstva z obáv z rýchlo sa šíriaceho nového kmeňa koronavírusu.

Prečítajte si aj: Nová mutácia koronavírusu je o 70 percent infekčnejšia

Britský premiér Boris Johnson v rámci úsilia dostať pod kontrolu šírenie zrejme ešte nákazlivejšieho variantu koronavírusu v sobotu vyhlásil, že obyvatelia Londýna a juhovýchodnej časti Anglicka musia od nedele (20. 12.) minimálne do 30. decembra "zostať doma". Johnsonova vláda už v pondelok oznámila, že nový rýchly nárast počtu nakazených môže súvisieť aj s novým variantom koronavírusu.

Podľa Johnsona je nový kmeň koronavírusu prenosnejší o približne 70 percent. Podľa odborníkov však nič nenasvedčuje tomu, že by nový variant vírusu spôsoboval väčšie zdravotné ťažkosti než predchádzajúce, alebo že by bol rezistentný na novovyvinuté vakcíny.

Hlavný hygienik Ján Mikas verejnil v nedeľu (20. 12.) aj vyhlášku k aktuálnej situácii, minister Marek Krajčí informoval o karanténe pre ľudí prichádzajúcich z Británie.

O rozšírení mutovaného koronavírusu v európskych krajinách v Televíznych novinách hovoril infektológ Pavol Jarčuška.


RÍM/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti