Opatrenia proti pandémii vo vianočnej Európe: Ktorá krajina zaviedla najprísnejšie obmedzenia?

Nehoda v Michalovciach.
Zdroj: Profimedia.sk

Česko a Maďarsko rozhodne o opatreniach dnes.

Počty nakazených v Európe stúpajú a väčšina krajín po krátkom uvoľňovaní opatrení proti šíreniu nákazy ich opäť sprísňuje. Obmedzuje sa cestovanie, zatvárajú sa školy, obchody lyžiarske strediská. Zimné sviatky budú v Európe výrazne komornejšie, ako je zvykom.

Česko

Českí politici budú už od pondelka rokovať o možnom sprísnení opatrení, keďže tie aktuálne zodpovedajú zhruba štvrtému stupňu rizika a navyše majú viacero výnimiek. V súlade s týmito reštrikciami sú napríklad zatvorené reštaurácie, kaviarne či hotely.

V pondelok o možnom sprísnení opatrení bude dopoludnia rokovať Bezpečnostná rada štátu a popoludní vláda. O prípadnom sprísnení by však vláda mala podľa premiéra Andreja Babiša rozhodnúť najskôr až v stredu v nadväznosti na rozhodnutie parlamentu o predĺžení núdzového stavu.

Rakúsko

Obchody zostanú otvorené do 26. decembra. Dodržovať sa však musia prísne hygienické pravidlá a na každého klienta musí pripadať 10 metrov štvorcových. Reštaurácie zostávajú zatvorené do 6. januára.

Od 24. decembra sa otvoria lyžiarske strediská, ale len za predpokladu, že budú splnené minimálne požiadavky stanovené spolkovou vládou. Rozhodnutie o ich otvorení je na samotných spolkových krajinách. Hotely by však mali zostať zatvorené.

Rakúsko zavedie prísnejší lockdown až po Vianociach. Bude platiť od 26. decembra do 24. januára a ukončí ho plošné dobrovoľné testovanie v dňoch 15. - 17. januára.

Počas uvedeného obdobia budú platia obmedzenia vychádzania opäť po celý deň. Zatvorené budú do 18. januára maloobchodné prevádzky, kaderníctva či kozmetické salóny, služba click & collect (klinki a vyzdvihni) však bude fungovať ďalej.

Maďarsko

Predseda vlády Viktor Orbán v pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió povedal, že opatrenia týkajúce sa nadchádzajúcich vianočných sviatkov zverejní kabinet po konzultácii s odborníkmi budúci pondelok.

"Epidemiologický stav sa u nás síce nezhoršuje, ale mnohé európske krajiny práve teraz pritvrdzujú opatrenia," dodal Orbán a zdôraznil, že aj Maďari sa určite budú musieť vzdať cestovania za veľkými rodinnými návštevami.

Poľsko

Platí zákaz zhromažďovania viac než 5 osôb a to vrátane svadieb či pohrebov. Všetci školáci prešli na dištančné vzdelávanie. Zatvorené sú reštaurácie, športoviská, múzeá aj galérie. Opatrenia by mali platiť do 17 januára.

Nemecko

Nemecko výrazne sprísnilo opatrenia už 12. decembra a platiť by mali do 10. januára. Počas tohto obdobia budú zatvorené všetky obchody, okrem tých, ktoré predávajú nevyhnutný sortiment. Na tri a pol týždňa zostanú zatvorené školy a všetci, ktorí majú tú možnosť, ba mali pracovať z domova.

Na silvestra a na Nový rok vyhlásili zákaz zhromažďovania. Pred silvestrom bude zákaz predaja zábavnej pyrotechniky. Na verejných miestach sa nebude môcť predávať alkohol od 16. decembra do 10. januára.

Zdroj: Profimedia.sk

Slovinsko

V krajine zmiernia prísne opatrenia od utorka 23. decembra. Otvoria sa kaderníctva, kozmetické salóny, kvetinárstva, čistiarne a umyvárky áut, zaćne fungovať verejná doprava. V štyroch regiónoch s najlepšou epidemiologickou situáciou sa otvoria tiež obchody s oblećením, obuvou a športovými potrebami či autosalóny.

Švajčiarsko

Krajina obmedzuje otváracie hodiny obchodov, reštaurácií, barov aj kultúrnych inštitúcií. Zjazdovky a lyžiarske vleky zostávajú v prevádzke. Pravidlá púre stretávanie ľudí sa nemenia. Vo vnútorných priestoroch sa môže stretnúť maximálne 10 ľudí a odporúča sa, aby boli z najviac dvoch domácností. Pri športovaní sa môže stretnúť skupina najviac 5 ľudí. Súčasné opatrenia majú platiť do 22. januára.

Veľká Británia

Medzi 23. a 27. decembrom (v Severnom Írsku medzi 22. a 28. decembrom) nebudú platiť žiadne obmedzenia cestovania a ľudia sa môžu stretávať vo vnútorných priestoroch. V takzvaných vianočných bublinách môžu byt na väčšine územia krajiny ľudia maximálne z troch domácností a v Škótsku najviac 8 ľudí.

Reštaurácie a bary sú zatvorené od 16. decembra až do dovolania. Zatvorili aj väčšinu prevádzok vo vnútorných priestoroch vrátane športových centier.

Francúzsko

Francúzsko ešte 15. decembra uvoľnilo opatrenia po lockdowne, ktorý zaviedli 28. novembra, no opatrenia sú naďalej prísne. Od 20.00 do 06.00 hod. platí zákaz vychádzania, ktorý sa však nevzťahuje na 24. decembra. 

Bary, reštaurácie, divadlá a kiná sú zatvorené. Vláda sa rozhodla zatvoriť aj lyžiarske strediská, ktoré, ak to situácia dovolí, otvoria až v januári.

Taliansko

V regiónoch, ktoré sa dostali do žltej zóny sa po mesiaci otvorili reštaurácie, kaviarne a bary. Lyžiarske areály v zimných strediskách zostávajú zatvorené do 7. januára. Počas sviatkov platí obmedzenie pohybu. Cestovanie medzi regiónmi bude o 20. decembra možné iba v naliehavých prípadoch.

Španielsko

V Španielsku funguje podobný model ako v Nemecku, kde opatrenia zavádzajú jednotlivé regióny. Nariadenia vydáva aj vláda, no regionálne vlády ich môžu upravovať.

V súčasnosti platí, že od 23. decembra do 6. januára môžu ľudia cestovať aj medzi regiónmi. Na vianočnej oslave sa bude môcť zúčastniť maximálne 10 ľudí. Španielsko chce spustiť vakcináciu 4. januára.

Holandsko

Holandsko čaká cez vianočné sviatky dosiaľ najprísnejší lockdown. Počas nasledujúcich piatich týždňov budú v krajine zatvorené školy aj obchody ponúkajúce iné než základné tovary.

Holanďanom sa odporúča, aby sa zdržovali doma a denne neprijímali viac ako dvoch hostí. Opatrenia ostanú v platnosti do 19. januára.

Zdroj: TASR/AP/Peter Dejong

Belgicko

Obchody sú otvorené, ale musí sa nakupovať rýchlo a je povolená jedna osoba na 10 štvorcových metrov.

Naďalej platí federálny zákaz vychádzania od 00.00 do 05.00 hod., s výnimkou Bruselu a Valónska, kde platí ešte dlhší federálny zákaz vychádzania, a to od 22.00 dp 06.00 hod. Vonku sa môžu stretnúť štyria ľudia za predpokladu, že všetci po celý čas zostanú v pohybe.

Stretnutia súkromného alebo rodinného charakteru sú obmedzené na maximálne jednu osobu. Osamelé osoby môžu počas 24.12 a 25. 12. výnimočne môcť pozvať na návštevu dve osoby.


BRATISLAVA/kc, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.