Ak máte dve deti, do "vianočnej bubliny" môžete ísť len s jedným. Podľa odborníka ani to nie je bezpečné

Martin Šmahel
Zdroj: Shutterstock.com/DGLimages

Treba zvážiť, či vôbec vstúpiť do bubliny.

Zlá epidemiologická situácia trápi aj Slovensko a minister zdravotníctva Marek Krajčí odporúča ľuďom, aby vytvorili bubliny, ktoré budú pozostávať z najviac dvoch domácností. Odporúčanie má trvať počas celej doby lockdownu, teda zákazu vychádzania a to do 29. decembra. Vláda by ale núdzový stav chcela predĺžiť do 10. januára.

Prečítajte si tiež:

„Chcem apelovať vzhľadom na množstvo výnimiek, ktoré zákaz vychádzania má, aby ľudia dodržiavali základné odporúčanie a usmernenie vlády, aby sa počas zákazu vychádzania počas sviatkov stretli s maximálne jednou domácnosťou. Aby sa počas sviatkov stretli maximálne dve domácnosti a aby nedochádzalo k stretnutiam ďalších ľudí," vyhlásil Krajčí.

V praxi to znamená, že keď majú rodičia tri deti, z ktorých všetci traja žijú v inej domácnosti ako rodičia, iba jedno dieťa môže prežiť sviatky s rodičmi. Keď sú rodičia rozvedení, dieťa si môže vybrať len jedného rodiča, s ktorým bude doma na Vianoce. Druhého rodiča bude môcť navštíviť až po skončení zákazu vychádzania.

Krajčí vysvetlil, že práve Vianoce sú ideálnym časom na šírenie infekcie, pretože sa zvyčajne stretávajú veľké množstvá ľudí aj so širšou rodinou. Tento rok by mal byť ale úplne iný. Krajčí zároveň vyzval ľudí, aby cestovanie a návštevy zvážili. Tí, ktorí nie sú odkázaní na pomoc druhých, by mali ostať doma a nevytvárať bublinu. Tá je určená len pre osamelých ľudí alebo tých, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých. Títo ľudia by si mali vybrať jednu domácnosť, s ktorou prežijú sviatky aj Silvestra a nemali by prísť do styku s inými ľuďmi mimo bubliny.

Epidemiológ z Inštitútu zdravotných analýz Martin Pavelka ale upozorňuje, že ani bubliny nie sú stopercentne bezpečné. „Vždy, keď spájame ľudí, ktorí by sa za normálnych okolností nespojili, zvyšujeme riziko. Keď zvyšujeme riziko, premietne sa to do počtu hospitalizácií aj úmrtí. Ľudia by mali zvážiť, či bublinu vytvoriť a či do nej vstúpiť," radí Pavelka.

Ak rodičia žijú doma aj s deťmi, nepotrebujú sa podľa neho nutne stretávať s ďalšou domácnosťou. Zvážiť by sa to malo pri ľuďoch, ktorí sú už dlho kvôli epidémii osamelí. V takom prípade podľa Pavelku treba zvážiť aj dopady na psychiku ľudí.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti