Strach zo zmutovaného koronavírusu: Lety z Británie pozastavili desiatky krajín

DOKRUTKA  SILVESTER 1.transfer.mp4
Zdroj: TASR/Yui Mok/PA via AP

Prerušenie letov z Británie v pondelok oznámili aj Česko a Poľsko.

Rusko sa v pondelok pridalo k rastúcemu zoznamu krajín, ktoré sa rozhodli dočasne prerušiť letecké spojenie s Britániou po tom, ako tamojšia vláda potvrdila nekontrolované šírenie nového variantu koronavírusu SARS-CoV-2. Švajčiarsko zároveň Britom úplne zakázalo vstup do krajiny. Informovala o tom agentúra AFP.

Zákaz letov z Británie a do Británie začne v Rusku platiť od pondelňajšej polnoci tamojšieho času (22.00 h SEČ) a potrvá jeden týždeň. Ruské krízové centrum zatiaľ situáciu prešetrí a následne oznámi ďalšie kroky, informuje agentúra TASS.

Švajčiarsko lety s Britániou a Juhoafrickou republikou, kde sa vyskytla iná mutácia vírusu, pozastavilo ešte v nedeľu. Od pondelka však platí pre občanov týchto dvoch krajín úplný zákaz vstupu. Zároveň musia osoby, ktoré pricestovali do Švajčiarska zo spomínaných krajín 14. decembra alebo neskôr, ísť do karantény.


Prerušenie letov z Británie v pondelok oznámili aj Česko a Poľsko.

Dopravné spojenia z Británie už počas víkendu pozastavili aj Francúzsko, Nemecko, Rakúsko, Írsko, Taliansko, Belgicko, pobaltské štáty Estónsko, Lotyšsko a Litva, Bulharsko, Rumunsko, Chorvátsko, Turecko, Izrael či Kanada. Viaceré krajiny pristúpili okrem pozastavenia leteckej dopravy aj k ďalším reštrikciám. Holandsko napríklad okrem pozastavenia letov dočasne zakázalo vylodenie cestujúcim z trajektov.

Podľa britského premiéra Borisa Johnsona je nový kmeň koronavírusu prenosnejší o približne 70 percent. Podľa odborníkov však nič nenasvedčuje tomu, že by nový variant vírusu spôsoboval väčšie zdravotné ťažkosti než varianty predchádzajúce, alebo že by bol rezistentný na novovyvinuté vakcíny.

OSLO, KODAŇ, HONGKONG/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mutácia

Dôležité udalosti