Čekan: Ak nezastavíme šírenie novej mutácie vírusu, zahltí naše zdravotníctvo ešte viac

Husia koža
Husia koža Zdroj: TASR/AP

PCR testy síce odhalia aj mutáciu vírusu, no nevedia ju identifikovať.

Vo Veľkej Británii sa začala šíriť nová mutácia koronavírusu, ktorá je podľa doterajších zistení o 70 percent infekčnejšia. Európske štáty zareagovali okamžitým zrušeným letov z britských ostrovov a na Slovensku platí od pondelka povinná karanténa pre ľudí, ktorí sem prídu z Británie.

Biochemik Pavol Čekan vysvetľuje, že zatiaľ nevieme, aký priebeh ochorenia spôsobuje nový kmeň. Avšak, už len to, že je o 70 percent infekčnejší, je zlá správa. „Čím väčšia infekčnosť, tým máme viac pozitívnych ľudí a viac hospitalizovaných. Je to nebezpečná vec, pretože môže ešte viac zahltiť zdravotníctvo," hovorí vedec.

Identifikovať mutáciu sa dá len pomocou špeciálnej metódy

Je pravda, že PCR testy zachytia aj mutáciu, no nevedia ju identifikovať. PCR testy vedia len povedať, či človek má vírus SARS-COV-2 a v akom množstve.

„Testy, ktoré používame vedia odhaliť aj nový kmeň, ale nevedia povedať, ktorý kmeň to je," vysvetľuje Čekan. Identifikovať kmeň vírusu sa dá len pomocou sekvenčnej metódy. Je to proces, pri ktorom sa v laboratóriu číta celá sekvencia vírusu a vtedy sa dá určiť, ktorým kmeňom je človek nakazený.

Aj vo Veľkej Británii vykonávajú sekvenáciu, vďaka čomu odhalili, že sa u nich šíri zmutovaný vírus SARS-CoV-2.

Dobrou správou je, že vakcíny, ktoré sú už v obehu, fungujú aj na zmutovaný koronavírus. Podľa Čekana je prirodzené, že RNA vírusy mutujú. Chrípkový napríklad mutuje oveľa častejšie a rýchlejšie. Aj preto sa proti chrípke musíme každý rok očkovať novou vakcínou.

Čekan pripomína, že jediné, čo teraz môžeme urobiť, je izolovať sa od tohto kmeňa a to zatvorením hraníc s Veľkou Britániou a krajinami, kde sa už nová mutácia nekontrolovateľne šíri. Ak by ho sem aj niekto priniesol, je podľa neho potrebné, aby štát kontroloval, či dodržiava karanténu, aby vírus ďalej nešíril.

Ak bude mať štát záujem, naši vedci vedia mutáciu odhaliť

Podľa Čekana by mal štát robiť sekvenáciu vzoriek, ktoré majú laboratóriá z PCR testov.

„Máme špecializované pracoviská, ktoré vedia izolovať a sekvenovať vírus. Všetko na Slovensku máme, stačí to len zadať, ak o to bude mať štát záujem. Táto infraštruktúra sa zapne a vedci môžu zistiť, či sa sem tento kmeň dostal," dodáva Čekan.

Úrad verejného zdravotníctva pripomína, že zastaviť šírenie vírusu treba pri jeho zdroji: udržiavať hygienu rúk, fyzický odstup, používanie rúšok a všetky ďalšie opatrenia.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mutácia

Dôležité udalosti