Viaceré nemocnice sú na hranici kolapsu. Žiadajú prísnejší lockdown

Testovanie v Trenčíne.
Zdroj: TASR/AP

Niektoré sú už v krízovom režime.

Vo Fakultnej nemocnici (FN) Trenčín je momentálne hospitalizovaných 118 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19, ďalších 33 čaká na výsledky PCR testov. V pondelok o tom informoval riaditeľ FN Trenčín Tomáš Janík.

„Stav v nemocnici je naďalej veľmi vážny, chýba nám personál a stúpa počet pozitívnych pacientov. Momentálne nám chýba v pracovnom procese 265 zamestnancov, z toho je 200 medicínskych. Z medicínskych pracovníkov je 120 zdravotných sestier, 38 lekárov, zvyšní sú stredný zdravotnícky personál," priblížil Janík.

Víkendové celoplošné testovanie v Trenčíne podľa neho významne pomôže zastabilizovať situáciu a znížiť chorobnosť v nemocnici. V posledných dňoch sú podľa neho čísla pacientov stabilizované. Dôvodom je fakt, že časť pacientov preberajú aj iné nemocnice.

„Chcem poďakovať za pomoc nemocniciam v Bojniciach, Novom Meste nad Váhom, Ilave a rovnako poďakovanie patrí nemocniciam v Považskej Bystrici a v Ilave, ktoré nám pomáhajú personálne," zdôraznil riaditeľ.

Ako dodal, mierny nárast počtu pozitívnych zamestnancov je aj dôsledkom celoplošného testovania zamestnancov nemocnice, ktoré robili vo štvrtok (17. 12.) a v piatok (18. 12.) minulý týždeň.

„Dúfam, že už sa nám vrátia aj vyliečení zamestnanci a doplnia nám naše stavy tak, aby sme boli schopní plnohodnotne poskytovať zdravotnú starostlivosť," uzavrel Janík.


Vážna situácia je aj v Košiciach

Vážna situácia je aj v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP). Opäť sa tam totiž zvýšil počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19, k pondelku ich je celkovo 134. Sedem je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Súčasná obsadenosť vyčlenených lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19 je na úrovni 77 percent. Informovala o tom Monika Krišková z komunikačného oddelenia nemocnice.

UNLP oznámila, že pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu od piatka 18. decembra poskytuje len neodkladnú zdravotnú starostlivosť a starostlivosť o onkologických a transplantovaných pacientov.

„Zároveň zastavujeme všetky plánované zdravotné výkony a operácie," uviedla nemocnica na svojej webstránke. Každého pacienta pred akútnym výkonom a operáciou otestujú na možnú infekciu COVID-19.

Areál na Rastislavovej 43 bude z väčšej časti slúžiť pacientom s ochorením COVID-19 a s podozrením naň. Výnimkou sú traumatologické centrum, II. chirurgická klinika, zubná chirurgia, neonatológia a pôrodnícka činnosť, ktoré budú v tomto areáli naďalej k dispozícii všetkým akútnym pacientom.

Prečítajte si tiež:

Činnosť urologického oddelenia na Rastislavovej sa od pondelka pozastavuje a poskytovanie akútnej zdravotnej starostlivosti sa presúva na Urologickú kliniku na Triede SNP 1.

Nemocnica už pred týždňom avizovala, že situácia sa zhoršuje a do tzv. COVID zón presúvajú zdravotníkov z ambulancií. Ambulantnej a odkladnej zdravotnej starostlivosti sa tak týkajú výrazné obmedzenia.

Nemocnica vo Svidníku je v krízovom režime

Aj svidnícka nemocnica má plne obsadené COVID oddelenie. Podľa komunikačného manažéra a hovorcu siete nemocníc Svet zdravia Tomáša Kráľa mala plne vyťaženú kapacitu už počas víkendu.

„Ide o 34 lôžok, z toho sú štyri s umelou pľúcnou ventiláciou. Nezmenená situácia bola aj dnes ráno. Vedenie nemocnice apeluje na prísne dodržiavanie protipandemických opatrení," uviedol Kráľ.

Súčasný stav podľa jeho slov veľmi preťažuje zdravotnícky personál a vytvára enormný tlak na všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v regióne. "Aktuálne je v karanténe približne desať percent personálu, akútna zdravotná starostlivosť pre ostatných pacientov je plne zabezpečená," doplnil Kráľ.

„Nemocnica je v krízovom režime. Tá situácia začína byť neudržateľná. Preto vyzývam všetkých, aby obmedzili všetky nepotrebné stretnutia a nákupy. Nie je potrebné v tomto čase mať nakúpené úplne všetko a drahé darčeky. Verím, že po skončení sa tejto pandemickej situácie budeme môcť všetci slobodne fungovať a užívať si blízkosť svojich príbuzných," zdôraznila primátorka Svidníka Marcela Ivančová a apelovala na ľudí, aby dodržiavali všetky protiepidemické opatrenia.

Apelujú aj nemocnice na Zemplíne

Nemocnica v Michalovciach je pred dosiahnutím svojej kapacity pre poskytnutie hospitalizácie pacientom s ochorením COVID-19. Zo všetkých 61 lôžok, ktoré má pre nich zariadenie aktuálne k dispozícii, je ich 57 obsadených.

Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje osem z nich. Uviedol to hovorca siete nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Počet pacientov hospitalizovaných s novým koronavírusom oproti predchádzajúcim dňom vzrástol aj v troch ďalších nemocniciach siete na Zemplíne.

Po 30 sa ich nachádza na reprofilizovaných lôžkach v nemocniciach v Humennom a vo Vranove nad Topľou. Podporu umelej pľúcnej ventilácie tu potrebujú dvaja, respektíve jeden z nich.

Ako Kráľ doplnil, kapacita humenskej nemocnice pre pacientov s ochorením COVID-19 je 47 lôžok, vo Vranove ich majú k dispozícii 51.

Na dolnom Zemplíne, v trebišovskej nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 29 pacientov s ochorením COVID-19, pričom podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú dvaja. Celková kapacita zariadenia pre týchto pacientov je 46.

Presné počty zdravotníckeho personálu, ktoré aktuálne v týchto štyroch zdravotníckych zariadeniach pre pandémiu chýbajú, Kráľ nešpecifikoval.

Uviedol však, že vo všetkých regiónoch je situácia vážna a zdravotníci sú vystavení "enormnej záťaži".

„Problémom je nedostatok oddychu a v prípade pozitivity nútená karanténa," doplnil. V tejto súvislosti tiež apeloval na verejnosť, že dodržiavanie aktuálne protipandemických opatrení je "absolútne nevyhnutné".

V Žiline žiadajú prísnejší lockdown

Na aktuálnu situáciu upozorňuje aj Žilinský samosprávny kraj (ŽSK). Ten spolu s nemocnicami pôsobiacimi na jeho území považuje aktuálne opatrenia za nedostatočné a oneskorené.

Spoločne žiadajú regionálne úrady verejného zdravotníctva v kraji, aby spolu s Policajným zborom zvýšili kontroly. Uviedli to v spoločnom vyhlásení, ktoré poskytla hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

„Vnímame vysoké riziko následkov plynúcich z už dnes kritickej situácie vo vývoji pandémie ochorenia COVID-19 v niektorých regiónoch. Aktuálny vývoj epidemiologickej situácie v Žilinskom kraji je priaznivejší, preto vyjadrujeme obavu z možného zhoršenia situácie z dôvodu zvýšenej migrácie obyvateľstva z viac zasiahnutých regiónov Slovenska za rodinami, turizmom, lyžovačkou alebo iným športovým vyžitím počas sviatkov," píšu nemocnice a ŽSK v stanovisku.

Podľa nich ide o zvýšené ohrozenie pre obyvateľov kraja, najmä zdravotníckych pracovníkov. Upozornili tiež na riziko preťaženia zdravotníckych zariadení.

V tejto súvislosti všetky nemocnice v Žilinskom kraji v pôsobnosti kraja, ministerstiev zdravotníctva i obrany upozorňujú verejnosť, že pre veľké fyzické a psychické vyťaženie zdravotníckeho personálu počas nadchádzajúcich sviatkov nebudú v prevádzke mobilné odberové miesta na PCR alebo antigénové testovanie na nový koronavírus. Odberové miesta budú slúžiť len na testovanie pacientov a zdravotníckych pracovníkov.

SLOVENSKO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti