Mikas v emotívnom liste Slovákom: Cítim, že sa na mňa hneváte

Naši zdravotníci sú vyčerpaní a ďalší nápor už nemusia zvládnuť.

Hlavný hygienik Ján Mikas posiela Slovákom otvorený list. Vyzýva ľudí, aby nepoľavovali v opatreniach, pretože nemocnice zažívajú v týchto dňoch najväčší nápor za celé trvanie pandémie. Žiaľ, ani vyhliadky nevyzerajú dobre.

„Aj keby v nasledujúcich dňoch nepribudol jediný nový prípad nákazy, naši lekári, sestry a ďalší zdravotnícky personál to nepocítia ešte celé týždne. Realita v nemocniciach i na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva je pre mnohých vzdialená. Nekonečná obetavosť zdravotníkov a epidemiológov, ich vyčerpanie, frustrácia a neraz aj slzy zúfalstva či hnevu sú však skutočné. A to bez ohľadu na to, či ste ich videli na vlastné oči alebo či tomu vôbec veríte."

Mikas sa prihovára ľuďom s prosbou, že aj keď mnohí prišli o prácu či svojich blízkych, musia robiť všetko preto, aby lekári boli schopní zachraňovať ľudské životy.

„Cítim, že sa mnohí za to na mňa i mojich kolegov hneváte. Robíme maximum, aby sme nastavenými opatreniami chránili Vaše zdravie a aby ste nemuseli prinášať ďalšie obete. Nie, v tejto chvíli nežiadame o uznanie, je to naša práca. Žiadame však o Vašu pomoc, pretože ju potrebujeme. Zomknime sa. Na diaľku, no s o to väčším odhodlaním. Bez ohľadu na naše politické presvedčenie a bez ohľadu na to, aký máme názor na vývoj a riešenie pandémie. Nie sme totiž bezmocní. Smerovanie našej krajiny ovplyvňuje každý jeden z nás," píše hlavný hygienik.

Spomenul aj prichádzajúce vianočné sviatky, ktoré by sme tento rok mali prežiť vo veľmi úzkom okruhu blízkych. Máme sa vyhýbať slabo vetraným priestorom a spoločnosti ľudí bez rúšok.

„Sústreďme všetky naše aktivity do priestoru online, stretnutia nahraďme telefonátmi a videohovormi. Osobnú účasť v chrámoch radšej zameňme za rozhlasové alebo televízne vysielanie," dodáva Mikas.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti