Zákaz príletov z Británie môže ovplyvniť osem letov počas najbližších troch dní

Ilustračná snímka.
Slávnostné otvorenie základne v Košiciach Zdroj: TASR

Zákaz platí na 72 hodín.

Od dnešnej polnoci zastavuje Slovensko všetky civilné lety z Veľkej Británie a Severného Íska. Informuje o tom rezort dopravy na Facebooku.

„Zákaz bude predbežne platiť 72 hodín, v prípade letov pri ktorých platí výnimka musia byť dodržané všetky opatrenia nariadené orgánmi verejného zdravotníctva Slovenskej republiky," povedal minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

Zákaz sa netýka leteckej nákladnej prepravy, letov na humanitárne účely či letov zdravotníckej záchrannej služby povolené príslušným orgánom.

Slovensko pristúpilo k tomuto kroku potom, čo sa na britských ostrovoch začal nekontrolovateľne šíriť nový kmeň koronavírusu.

Pozastavenie leteckej dopravy počas najbližších troch dní sa dotkne štyroch príletov z Veľkej Británie do Bratislavy, a takisto štyroch plánovaných odletov z Bratislavy do Británie. Informovala o tom hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková.

Ako spresnila, v utorok nie sú na bratislavskom letisku naplánované žiadne prílety z Veľkej Británie, v tento deň sú v pláne lety len z a do Kyjeva a Ľvova na Ukrajine. V stredu (23. 12.) boli na pláne dva prílety z Londýna a dva odlety do Londýna a následné odlety z Bratislavy na londýnske letiská. Vo štvrtok (24. 12.) boli naplánované dva prílety dopravcu Ryanair - z Londýna-Stanstedu a Manchesteru do Bratislavy a dva odlety z Bratislavy do Londýna a Manchesteru.

„Oddnes je spolu do konca decembra naplánovaných z Bratislavy 13 príletov a 13 odletov z a do Veľkej Británie, spolu 26 odletov (päť príletov Londýn-Stansted, päť príletov Londýn-Luton, tri prílety z Manchesteru a v rovnakej frekvencii odlety). Celkovo je do konca vianočného a novoročného obdobia, teda do 10. januára 2021, naplánovaných z Letiska M. R. Štefánika 50 letov z a do Veľkej Británie - 25 odletov a 25 príletov," vymenovala hovorkyňa letiska.

Po 10. januári podľa jej slov dopravcovia lety pozastavili alebo zredukovali.
Ako spresnila Ševčíková, lety do a z Londýna-Stanstedu a Manchesteru zabezpečuje dopravca Ryanair, lety z a do Londýna-Lutonu zabezpečuje dopravca Wizz Air.

„Počet cestujúcich, ktorých sa situácia dotkne, je predčasné odhadovať, závisel by od obsadenosti jednotlivých letov. Kapacita lietadiel Boeing 737-800 dopravcu Ryanair je 189 cestujúcich a kapacita lietadiel Airbus A321 dopravcu Wizz Air je 230 cestujúcich," vyčíslila hovorkyňa.

Ako uzavrela, cestujúcich bude kontaktovať letecký dopravca e-mailom, SMS správou alebo v mobilnej aplikácii, kde môžu nájsť informácie o ďalšom postupe - vrátenie sumy za letenku, zmena rezervácie na iný dátum alebo let, alebo poukážka na kúpu ďalšej letenky.

Ako rezort pripomenul, od pondelka po príchode na Slovensko navyše pre všetky osoby, ktoré v posledných 14 dňoch navštívili Veľkú Britániu, platí povinnosť domácej izolácie.

„Už nebude možné predísť jej preukázaním sa výsledkom RT-PCR testu. Zavádza to nová vyhláška hygienikov z Úradu verejného zdravotníctva," okomentoval Rudolf.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mutácia

Dôležité udalosti