Pfizer a Moderna musia preveriť, či ich vakcíny účinkujú aj na zmutovaný koronavírus

Spoločnosti Pfizer a Moderna zatiaľ ako jediné vyrábajú dve vakcíny, ktoré boli povolené na použitie v USA a Európskej únii.

Spoločnosti Pfizer a Moderna preverujú, či ich vakcíny proti novému koronavírusu SARS-CoV-2 sú účinné aj v prípade jeho zmutovanej verzie, ktorá sa nedávno zistila vo Veľkej Británii a niekoľkých ďalších krajinách. Uviedla to v utorok televízia CNN s odvolaním sa na vyhlásenia oboch firiem.

"Na základe doterajších údajov očakávame, že imunita vyvolaná našou vakcínou ochráni pred variantmi (vírusu), ktoré boli nedávno popísané vo Veľkej Británii," uviedla vo vyhlásení spoločnosť Moderna. Dodala, že v nasledujúcich týždňoch vykoná ďalšie testy na potvrdenie tohto predpokladu.

Firma Pfizer informovala, že zhromažďuje údaje z analýz vzoriek krvi odobratých osobám, ktoré už dostali jej vakcínu, či bola schopná neutralizovať novú mutáciu zo Spojeného kráľovstva.

Spoločnosti Pfizer a Moderna zatiaľ ako jediné vyrábajú dve vakcíny, ktoré boli povolené na použitie v USA a Európskej únii. Obe tvrdia, že mutácie nového koronavírusu sa objavili aj predtým a ich vakcíny sú účinné aj proti týmto variantom.

BioNTech dokáže vakcínu prispôsobiť mutácii do 6 týždňov

Je "vysoko pravdepodobné", že vakcína proti novému koronavírusu SARS-CoV-2 vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je účinná aj v prípade jeho zmutovanej verzie, ktorú nedávno objavili vo Veľkej Británii a niekoľkých ďalších krajinách. Povedal to v utorok na tlačovej konferencii v Berlíne spoluzakladateľ a riaditeľ nemeckej spoločnosti BioNTech Ugur Šahin, ktorého citovala agentúra AFP.

Šahin ďalej uviedol, že ak by bolo treba vakcínu upraviť, BioNTech ju dokáže vyrobiť do šiestich týždňov, aj keď následne bude možno potrebné jej opätovné schválenie regulačnými orgánmi. "Z vedeckého hľadiska je veľmi pravdepodobné, že imunitná odpoveď vyvolaná touto vakcínou si dokáže poradiť aj s novým kmeňom koronavírusu," uviedol.

„Krása mediátorovej technológie (mediátorová ribonukleová kyselina, pozn. TASR) spočíva v tom, že môžeme priamo začať vyrábať vakcíny, ktoré úplne napodobia túto mutáciu, pričom do šiestich týždňov by sme mohli byť technicky schopní vyrobiť takúto vakcínu," konštatoval Šahin.

Variant koronavírusu zistený v Británii má podľa neho až deväť mutácií, nie len jednu, ako býva obvyklé. Napriek tomu je presvedčený, že vakcína vyvinutá v spolupráci s americkou spoločnosťou Pfizer bude voči nemu účinná, keďže obsahuje "viac ako 1000 aminokyselín, z ktorých sa zmenilo len deväť, takže 99 percent bielkovín je stále rovnakých".

Spoločnosť teraz uskutoční testy, či je ňou vyvinutá vakcína účinná voči novému variantu vírusu, pričom ich závery by mali byť známe približne o dva týždne.

„Sme (z vedeckého hľadiska) presvedčení, že vakcína by mohla byť účinná, budeme to však vedieť, až keď vykonáme tento experiment.. údaje zverejníme čo najskôr," povedal Šahin.

Predpokladá, že nový koronavírus tu bude nasledujúcich desať rokov a bude sa vracať vo vlnách. Po zavedení očkovania však nebude treba pristupovať k lockdownom a hospitalizácií bude oveľa menej.

„To sa môže stať do konca leta," uviedol Šahin. Vakcína vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je jediná, ktorú dosiaľ na používanie schválili v EÚ - v pondelok tak urobila Európska agentúra pre lieky (EMA). Už skôr ju na používanie schválili iné krajiny vrátane USA a Spojeného kráľovstva.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.