Ak sa zaočkujú tri milióny ľudí, koronavírus na Veľkú noc porazíme, myslia si odborníci

Podľa epidemiologičky bude mať pozitívny efekt každá vlna očkovania.

Vakcínu proti COVID-19 dostane prvý Slovák už 27. decembra. Od nového roka sa následne začne plošné očkovanie obyvateľstva v niekoľkých vlnách. Aby malo očkovanie želaný efekt je nevyhnutné, aby vakcínu dostalo aspoň 60 percent obyvateľstva. Ministerstvo zdravotníctva nakúpilo dve dávky vakcín pre minimálne tri milióny ľudí.

Pre širokú verejnosť bude očkovanie k dispozícii na jar okolo veľkonočných sviatkov. Kedy sa teda dočkáme želaného efektu a budeme si môcť povedať, že epidémia sa skončila?

Koncom marca môže byť vírus eliminovaný

Rezort zdravotníctva presnú odpoveď nemá, no vychádza z predpokladu, že keď budú zaočkované tri milióny ľudí, teda približne toľko, koľko sa ich zúčastnil celoplošného testovania, vírus bude eliminovaný. Ministerstvo preto ráta s Veľkou nocou.

Epidemiologička Henrieta Hudečková si ale myslí, že prvý pozitívny efekt môžeme vidieť ešte skôr. Aj prvá dávka vakcíny podľa nej zlepší situáciu.

„Po prvej dávke už možno niečo uvidíme, ale určite to bude mať efekt desať až 14 dní po druhej dávke. Vtedy by už mala byť dobrá imunita a mali by sme to vidieť aj na číslach. Keďže ale neočkujeme naraz, ale vo vlnách, ťažko sa bude merať jednotný efekt vakcíny. Každá vlna by ale mohla situáciu slušne ovplyvniť," vysvetľuje Hudečková.

Druhá očkovacia dávka sa aplikuje 14 až 21 dní po aplikácii prvej dávky v závislosti od druhu vakcíny.

Dovtedy bude nevyhnutné dodržiavať opatrenia, no v závislosti od situácie sa môžu uvoľňovať aj skôr ako pred Veľkou nocou.

Analytik: Náš očkovací plán nepredchádza úmrtiam

Podľa slovenského očkovacieho plánu je obyvateľstvo rozdelené do niekoľkých skupín, ktoré budú očkované v štyroch vlnách. Najprv prídu na rad zdravotníci, zamestnanci DSS a zamestnanci kritickej infraštruktúry.

Po nich nasledujú ľudia nad 65 a všetci pacienti s autoimunitnými či onkologickými ochoreniami. V tretej vlne budú očkované marginalizované skupiny, azylanti, učitelia či ľudia bez domova. Vo finálnej etape dostanú vakcínu ostatní obyvatelia nad 18 rokov.

Niektoré krajiny napríklad Veľká Británia pristúpila k prioritizácii obyvateľstva inak. Pred zdravotníkmi uprednostnili seniorov, keďže je to covidom najviac ohrozená skupina.

Analytik INEKO Dušan Zachar v blogu kritizuje našu očkovaciu stratégiu s tým, že ju treba upraviť, aby bola efektívnejšia a prechádzala úmrtiam.

„Ak sa slovenský plán vakcinácie uskutoční tak, ako bol predstavený vo vláde, tak napríklad mladí a zdraví pracovníci zo zdravotných poisťovní či z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou budú zaočkovaní skôr ako 80-roční seniori s ťažkými pridruženými diagnózami. To treba urgentne zmeniť!" píše analytik.

V Nemecku napríklad vznikla špeciálna komisia, ktorá pripravovala očkovaciu stratégiu a hlavnou prioritou bolo zabrániť čo najväčšiemu počtu úmrtí a ťažkým priebehom ochorenia. Práve preto uprednostnili dôchodcov a klientov DSS pred lekármi a sestrami.

Epidemiologička Hudečková ale hovorí, že Slovensko má stav zdravotníkov v kritickom stave. Mnohí sú pozitívni alebo v preventívnej karanténe.

„Momentálne máme kritickú situáciu a máme málo zdravotníkov, ktorých nedokážeme nahradiť. Musia pracovať len tí, ktorí tu už sú. Boli aj výzvy, aby sa vrátili zo zahraničia, niektorí aj prišli, ale stále je to málo," vysvetľuje.

Očkovanie proti novému koronavírusu bude bezplatné, dobrovoľné a bude potrebný negatívny výsledok testu platným najviac 24 hodín.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti