Zlé predpovede na Silvestra: Počet pozitívnych aj hospitalizovaných sa zdvojnásobí, varujú lekári

Slovenská lekárska komora vyzýva ľudí, aby sa zdržiavali iba v úzkom kontakte najbližších.

Situácia v zdravotníctve sa pod vplyvom pandémie zhoršuje. Zdravotníci sú vyčerpaní a demotivovaní, nemocnice sú čoraz plnšie nakazených pacientov. Slovenská lekárska komora (SLK) a Slovenská lekárska spoločnosť (SLS) vyzvali preto ľudí na opatrnosť, zdravotníkov na vzájomnú pomoc a ministerstvo zdravotníctva na komunikáciu.

Kollár sa nevyhol ani kritike Igora Matoviča a Mareka Krajčího. Podľa jeho slov Slovensko nemá funkčného premiéra, ministra zdravotníctva ani celú vládu. Tvrdí, že tá svojimi rozhodnutiami nepodržala preplnené nemocnice, zdravotníkov ani pacientov.

SLK aj SLS žiadajú Krajčího, aby s odbornými organizáciami viac komunikoval a v najbližšej dobe zvolal stretnutie zástupcov zdravotníctva. „Ak nie, budeme to považovať za zlyhanie ministra," skonštatoval Kollár.

Prečítajte si tiež:

Kým lekárov či sestričky podľa neho vyčerpalo plošné testovanie, vláda ani nevzala do úvahy ich výzvu na sprísnenie opatrení.

Ambulantných lekárov Kollár poprosil, aby neposielali svojich pacientov do preťažených nemoncíc, ale v prípade potreby si za seba zabezpečili náhradu. Lekárov v krajine vyzval, aby boli solidárni a pripravili sa na to, že každý jeden môže podľa potreby nastúpiť do kolabujúcich nemocníc.

Ministerstvo: S odborníkmi rokujeme

Na vyhlásenie organizácií reagovalo aj ministerstvo zdravotníctva. Uviedlo, že oceňuje lekárov a ďakuje im za výzvu k verejnosti na zodpovednosť počas vianočných sviatkov.

„Zástupcovia ministerstva zdravotníctva komunikujú na pravidelnej báze so zástupcami odbornej obce, ich názor je pre nás dôležitý pri nastavovaní konštruktívnych krokov v prospech slovenského zdravotníctva - pacientov a zdravotníkov v systéme," uvádza rezort.

Krajčí podľa vyhlásenia rokoval so zástupcami odbornej obce napríklad na rokovaní odvetvovej tripartity, štátny tajomník Peter Stachura osobne rokoval s prezidentom Kollárom na stretnutí v priestoroch SLK.

„Stretnutia na odbornej úrovni sa realizovali aj na zasadnutí Ústredného krízového štábu, s odborníkmi sa komunikuje aj telefonicky, prostredníctvom SMS, e-mailov či online konferencii z dôvodu epidemiologickej situácie v súvislosti s COVID-19," dodáva ministerstvo.

Názor odborníkov je pre zástupcov rezortu dôležitý, pozorne ho počúvajú a ponuku na konštruktívnu spoluprácu podľa vlastných slov len vítajú. „Prácu lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov si vysoko vážime, v tomto náročnom období sú pilierom pri ochrane životov a zdravia ľudí. Ďakujeme," uzatvoril rezort.

Nepriaznivé predpovede na Silvestra

Organizácie v utorok bližšie komentovali aj stav v nemocniciach. Problémy v nich spôsobujú podľa viceprezidenta SLS Juraja Payera aj  nakazení pacienti, ktorí sa často dožadujú pri pozitivite hospitalizácie, aj keď to nie je vždy potrebné.

„Problémom je aj vysoká premorenosť zdravotníckych pracovníkov, nikde nemáme kompletné tímy," poukázal Payer. Najviac zdravotníkov chýba v Trenčíne (245 zdravotníkov), Nitre či vo Svidníku.

„Okolo Silvestra sa predpokladá, že sa zdvojnásobí počet nakazených a hospitalizovaných. To je dôsledok neskorého lockdownu," uzavrel Marián Vician, prezident Regionálnej lekárskej komory Bratislava.

Prečítajte si tiež:

Lekári pred sviatkami vyzvali ľudí, aby brali ohľad na zdravotníkov a zdržiavali sa len v okruhu úzkej skupiny známych dovtedy, kým to bude potrebné. „Obetujte preto, prosím, vianočnú a silvestrovskú lyžovačku, tlačenice pri turniketoch, prepravovanie sa v kabínkach lanoviek. Odpustite si veľké oslavy na Silvestra, radšej si ho užite na čerstvom vzduchu na horách," požiadal Kollár.

SLK aj SLS spoločne podporili očkovanie proti koronavírusu, ktoré by sa na Slovensku malo začať už túto nedeľu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Slovenská lekárska komora

Dôležité udalosti