Počas Vianoc je antigénové testovanie pozastavené. Výnimkou sú len Košice

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel.
Zdroj: TASR/AP

PCR by malo byť vyhradené pre ľudí zo zahraničia a tých s príznakmi.

Ak sa chcete dať pred sviatkami otestovať antigénovými testami, máte poslednú možnosť. Počas Vianoc budú mobilné odberové miesta zatvorené. Otvoria sa najbližší pracovný deň.

Testovať sa môžete dať aj pomocou PCR testov. Kapacity sú ale maximálne vyťažené a ministerstvo zdravotníctva prosí, aby odberové miesta slúžili výlučne pre ľudí na testovanie po návrate zo zahraničia, alebo pre ľudí s príznakmi ochorenia. Ak patríte do jednej z týchto skupín, registrujte sa cez formulár na TOMTO odkaze.

PCR testovanie vykonávajú počas Štedrého dňa v týchto mestách: Košice, Michalovce, Prešov, Poprad, Trenčín.

26.12. fungujú odberné miesta v Banskej Bystrici, Dolnom Kubíne, Leviciach, Nitre, Nových Zámkoch, Prešove, Skalici, Trenčíne, Kráľovskom Chlmci, Žiline a v Žiari nad Hronom.

Rezort zdravotníctva pripomína základné pravidlo R-O-R, no najdôležitejšie je, aby sme obmedzili návštevy a kontakty s ďalšími ľuďmi.

Ministerstvo zároveň pripomína, že vianočné dni bude vykonaných výrazne menej testov a to sa prejaví aj na nízkom počte infikovaných. Ľudí prosí, aby si to nezamieňali so zlepšovaním situácie.

V Košiciach napokon budú testovať dva tímy

Odberové miesto s bezplatnými antigénovými testovaním na nový koronavírus bude v prevádzke v budove Magistrátu mesta Košice na Triede SNP 28/A počas všetkých troch sviatočných dní 24. až 26. decembra, a to v čase od 9.00 do 14.00 h.

Informovalo o tom v stredu mesto s tým, že vychádza v ústrety obyvateľom, ktorí sa doteraz nestihli otestovať a chcú navštíviť svojich blízkych.

Odberové miesto zriadilo mesto v spolupráci s Univerzitnou nemocnicou L. Pasteura (UNLP) a regionálnym úradom verejného zdravotníctva (RÚVZ). Vstup bude z hlavného vchodu po schodoch od električkovej trate.

Záujemcovia potom prejdú dezinfekčnou bránou a koridorom ohraničenom páskami sa dostanú priamo na odberové miesto. Po testovaní si v určenej miestnosti počkajú na výsledok s potvrdením. Bočným vchodom sa z malej zasadačky magistrátu dostanú von z budovy.

„Každý z nás sa chce stretnúť so svojimi rodičmi a aj v uplynulých dňoch sme videli, aké sú všade rady na testovanie. V Košiciach nám reálne hrozilo, že počas vianočných dní by sa nebolo možné otestovať. Pozorne sme sledovali situáciu a už od začiatku decembra sme sa snažili zorganizovať a vybaviť všetko potrebné," uviedol primátor mesta Jaroslav Polaček.

K dispozícii bude celkovo 3000 testov, ktoré na základe dohody primátora s ministerstvom zdravotníctva uvoľnila UNLP.

V dvoch testovacích tímoch budú okrem medikov aj príslušníci mestskej polície, ktorí budú dohliadať na bezpečnosť, ale zabezpečia aj administratívne práce. „Chceme uspokojiť čo najviac záujemcov a pomôcť im, aby sa cítili bezpečne aj v rámci svojich bublín. Rád by som každého uistil, že testovanie v našej budove bude bezpečné. Celý priestor, v ktorom sa budú pohybovať záujemcovia o testovanie, prešiel dezinfekciou," doplnil Polaček.

Po Štedrom dni nebude v prevádzke ani veľkokapacitné odberové miesto v areáli umývacieho centra Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) na Bardejovskej ulici, kde je možné sa na objednávku otestovať prostredníctvom PCR testov.

„Keďže počas sviatkov sa nebude dať nikde otestovať, touto cestou pomôžeme tým, ktorí budú testovanie potrebovať. Na tieto tri dni poskytneme mestu Košice aj antigénové testy a pre zdravotníkov všetky ochranné prostriedky či dezinfekciu na základe dotácie mesta," uviedol výkonný riaditeľ UNLP pre liečebno-preventívnu starostlivosť Martin Paulo.

Celý priebeh vianočného testovania po finančnej stránke zabezpečuje mesto zo svojho rozpočtu.

Odporúčania Konzília odborníkov pre bezpečné Vianoce:
1. Zostaňme doma. Ak môžeme zoberme si dovolenku.
2. Nakupujme s rozumom a cielene. Ak sa dá cez internet.
3. Cestujme minimálne. Hromadná doprava ani lanovka nemusí byť bezpečná.
4. Oddychujme. Venujme sa rodine a najbližším.
5. Stretávajme sa bezpečne, najlepšie online.
6. Zaspievajme si vianočné koledy doma.
7. Zúčastnime sa bohoslužieb virtuálne.
8. Prejavme lásku k blížnemu tým, že sme zodpovední a nenakazíme ho.
9. Športujme bezpečne. Na čerstvom vzduchu, sami alebo v spoločnosti najbližších.
10. Oslávme Silvestra doma. Ostatné oslavy odložme na leto.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti