Množstvo Slovákov bude mať tento rok náročné sviatky. Niektorí z vás nám porozprávali svoj príbeh

Zdravotníci v práci, chorí v posteli a ostatní bez rodiny.

Rodiny rozdelené, v karanténe či v strachu o blízkych. Nie všetci budeme mať tento rok pokojné Vianoce. Mnohí rodičia a starí rodičia zostanú pri štedrej večeri sami. Naopak hektické Vianoce budú mať zdravotníci. Niekoľko z vás nám rozpovedalo svoj nezvyčajný vianočný príbeh.

Michaela sa na sviatky naozaj tešila. Vyzdobila celý byt, aby jej priateľ po prvý raz na vlastnej koži zažil čaro Vianoc. V jeho rodnej Indii sa totiž Vianoce neslávia. Pri stromčeku sa však nakoniec lieči sama. 

„Hlavne som sa tešila, ako jemu ukážem všetky slovenské tradície, ako mu budem vysvetľovať, prečo jeme oblátku s cesnakom a medom..," uviedla Michaela. Chorobu zvláda s pomocou priateľov, ktorí jej nosia jedlo. Na Štedrý večer si zavolá s rodičmi a s priateľom si to vynahradí neskôr.


Komplikovanejšie to bude mať so štedrou večerou aj Dominika z Trebišova. Stará sa o rodičov. Obaja sú lekári, obaja bojujú s ochorením. Dom si rozdelili na červenú a bielu zónu.

„Ja so psíkmi sme v bielej zóne, kvôli tomu, že sú jediní dvaja, s ktorými sa môžem pritúliť momentálne. Tato s mamou sú vlastne vo svojich izbách," prezradila Dominika. Kapustnica, kapor, koláčiky - každý v inej miestonosti. Okrem vianočného stromčeka im bude svietiť germicídny žiarič.

„Moji rodičia sú riziková skupina, takže ja som každý jeden deň vstávala s pocitom, že keď to príde, len nech to je čo najmiernejšie k nám, nech sme spolu a nech to zvládneme. Moje sviatky tento rok a vlastne každý jeden deň sú o tom, že pokiaľ nie sme v nemocnici, tak sme stále šťastní a stále sú to vlastne sviatky pokoja a radosti. Ľudia vedia byť stále ľuďmi a síce možno sa to zdá, že sme v menšine, tak vôbec nie sme."

Niekto však v nemocnici Vianoce strávi určite. Napríklad Gabika, ktorá pracuje ako rádiologická technička.

Gabika denne röntgenuje pľúca covid pacientom, ktorí ležia na bratislavských Kramároch. Domov do Žiliny tieto sviatky kvôli pandémii nepôjde vôbec. 

Množstvo Slovákov bude mať tento rok náročné sviatky. Ťažké budú aj pre zdravotníkov na červených oddeleniach, z ktorých viacerí by inak trávili sviatky doma s rodinou. Gabika sa pridáva k ich prosbe - ruky, odstupy a rúška.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti