Odborníci radia, aby sa proti koronavírusu dali zaočkovať aj tí, čo už ochorenie prekonali

Sestričky
Zdroj: TASR/AP Photo/Luca Bruno

Bývajú aj prípady, keď sa človek nakazil dvakrát.

Pandémia nám úplne zmenila životy. Aj keď je tu takmer rok, stále nám chýbajú dáta, ako s ňou účinne bojovať. Vakcína, na ktorú čakáme, je podľa lekárov a vedcov jednou z najúčinnejších zbraní.

Ak ste už prekonali COVID-19, protilátky proti nemu v tele máte. Neznamená to ale, že sa nakoniec nemusíte ísť dať zaočkovať.

Jedinou alternatívou, ako poraziť ochorenie, je podľa odborníkov nechať sa zaočkovať. Mali by tak urobiť aj tí, ktorí už raz COVID-19 prekonali.


Navyše bývajú aj prípady, keď sa človek nakazil dvakrát. Druhý priebeh ochorenia pri tom môže byť oveľa zložitejší.

Prvé vakcíny majú prísť na Slovensko 26. decembra. O deň neskôr by sa už malo očkovať.
Fungovať budú aj mobilné očkovacie tímy, ktoré sa postarajú o vakcináciu v horšie dostupných regiónoch a klientov sociálnych služieb. 

„V prvej vlne by to mali byť napríklad zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb či pracovníci kritickej infraštruktúry. V druhej vlne by mali byť očkovaní klienti DSS, pacienti nad 65 rokov či chronicky chorí," uviedla Zuzana Eliašová. 

Peter Celec z Ústavu molekulárnej biomedicíny si nemyslí, že tento očkovací plán, ktorý sme priali, je ideálny. Najprv by ochranné latky mali dostať tí, ktorí majú vyšší vek.
Očkovacia látka pre širokú verejnosť bude k dispozícii približne v období Veľkej Noci budúceho roka. Očkovanie bude bez doplatku a na dobrovoľnej báze.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti