Nechoďte cez Vianoce do kostolov, prosia ľudí hygienici. V jednom kraji bohoslužby zakázali

Pandemická situácia v BBSK je mimoriadne kritická a zhoršuje sa.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vzhľadom na vážnu epidemiologickú situáciu odporúča občanom zvážiť účasť na bohoslužbách, krstoch, pohreboch či sobášoch. Uviedol to na sociálnej sieti.

"Najmä rizikovým skupinám obyvateľstva odporúčame, aby pred návštevou chrámu uprednostnili náboženské televízne či rozhlasové vysielanie v bezpečí domova," spresnil s tým, že bohoslužby sa môžu konať len so sediacimi účastníkmi. Sedieť sa môže len v každom druhom rade a zároveň medzi obsadenými miestami musí ostať jedno miesto neobsadené.

"Počet účastníkov hromadného podujatia v interiérovom priestore v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jedna osoba na 15 štvorcových metrov," poznamenal ÚVZ SR. Pobyt v kostole je možný len s prekrytými hornými dýchacími cestami. Pri vchode je povinná dezinfekcia rúk alebo použitie jednorazových rukavíc.

Pred podávaním svätého prijímania si musí rozdávajúci dezinfikovať ruky, táto povinnosť je aj pri kontakte rozdávajúceho s ústami veriaceho. Zakázané je podávanie si rúk.

Bohoslužby sú zakázané vo väčšine okresov Banskobystrického samosprávneho kraja

Vo väčšine okresov Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sú bohoslužby počas Vianoc zakázané. Nariadili to regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) v kraji. Vyplýva to z vyhlášok vestníka vlády Slovenskej republiky. Opatrenia majú zabrániť šíreniu nového koronavírusu.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva na území BBSK nariaďujú opatrenia pre okresy Banská Bystrica, Brezno, Žiar nad Hronom, Žarnovica, Banská Štiavnica, Zvolen, Detva a Krupina. Týka sa to tiež okresov Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Revúca.

Zákaz sa nevzťahuje na pohrebný obrad, obrad krstu a sobáša. Neplatí to tiež pre bohoslužby, ktoré sa uskutočňujú iba s účasťou celebranta s nevyhnutnou asistenciou pre online vysielanie. Zákaz podľa RÚVZ platí aj na spovede, výnimku môžu dostať ľudia, ktorí sú v nebezpečenstve smrti.

Pandemická situácia v BBSK je mimoriadne kritická a zhoršuje sa. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva je tento kraj druhý najhorší po Trenčianskom v počtoch nových prípadov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19, v počte hospitalizovaných a pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu.

BANSKÁ BYSTRICA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bohoslužba

Dôležité udalosti