Vo Francúzsku a Španielsku potvrdili prvé prípady nákazy novým variantom koronavírusu

Prípady novej mutácie koronavírusu sa už objavili aj v Juhoafrickej republike či Nemecku a v piatok päť prípadov nákazy potvrdilo aj Japonsko.

Vo Francúzsku potvrdili prvý prípad nákazy mutáciou nového koronavírusu, ktorá sa považuje za vysoko infekčnú a po prvý raz sa objavila v Británii. Oznámilo to v piatok francúzske ministerstvo zdravotníctva, informuje agentúra AFP.

Nakazená osoba má francúzske občianstvo, no žije v Spojenom kráľovstve. Ako spresnil rezort zdravotníctva, nemá žiadne symptómy ochorenia COVID-19 a nachádza sa v domácej izolácii v meste Tours v strednej časti Francúzska. Do Francúzska nakazená osoba, ktorú úrady bližšie neidentifikovali, no podľa agentúry Reuters ide o muža, pricestovala z Londýna 19. decembra a o dva dni neskôr ju na prítomnosť vírusu testovali v nemocnici.

Zravotnícke úrady podľa vyhlásenia ministerstva dohľadali kontakty nakazeného pacienta. Všetky osoby, u ktorých to bude nevyhnutné, pôjdu tiež do karantény. Ministerstvo dodalo, že špeciálne laboratóriá v Pasteurovom inštitúte v Paríži vyhodnocujú aktuálne niekoľko ďalších pozitívnych vzoriek, ktoré naznačujú, že by mohlo ísť takisto o rovnakú mutáciu koronavírusu.

Britský premiér Boris Johnson minulý týždeň oznámil, že nová mutácia koronavírusu je infekčnejšia o približne 70 percent. Podľa odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) však zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by spôsobovala ťažší priebeh ochorenia COVID-19 alebo bola odolná voči existujúcim vakcínam.

Prípady novej mutácie koronavírusu sa už objavili aj v Juhoafrickej republike či Nemecku a v piatok päť prípadov nákazy potvrdilo aj Japonsko.

Pre výskyt nebezpečnej verzie koronavírusu obmedzili dopravné spojenia s Britániou desiatky krajín vrátane Francúzska. To hranice s Britániou uzavrelo minulú nedeľu a opäť ich otvorilo až v stredu večer.

Prvé štyri prípady hlási aj Španielsko

Španielsko v sobotu potvrdilo štyri prípady nákazy novým, obzvlášť infekčným, variantom koronavírusu. Do tejto krajiny zároveň v sobotu dorazili prvé dávky vakcíny od spoločností Pfizer-BioNTtech, informovala agentúra AFP. Očkovanie proti novému druhu koronavírusu sa nimi v Španielsku, tak ako vo väčšine krajín Európskej únie, začne v nedeľu.

Prítomnosť nového druhu koronavírusu, ktorý sa v uplynulých dňoch objavil v Británii, dosiaľ potvrdili u štyroch osôb v autonómnom spoločenstve Madrid. Podľa regionálnej vlády ide o vôbec prvé prípady nového druhu nákazy v krajine. Všetky nakazené osoby prišli v uplynulých dňoch do Španielska z Británie, tvrdí predstaviteľ regionálneho zdravotníckeho úradu Antonio Zapatero.

„Pacienti nie sú vážne chorí, vieme, že nový druh koronavírsu je nákazlivejší, nespôsobuje však závažnejší priebeh ochorenia," dodal. Prítomnosť nového typu vírusu testovali u ďalších troch osôb, ich výsledky budú podľa Zapatera dostupné v utorok alebo v stredu.

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mutácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.